Menu
CHIP Speedtest

SysWatch Personal

02.04.2012 22:00 | Redakce Chip
Speciální bezpečnostní aplikace nehledá aktivně viry a další havěť ve vašem počítači, ale bedlivě sleduje chování všech běžících programů. Jakmile odhalí nějaké nesrovnalosti, rázně zakročí.

Plná verze programu SysWatch Personal je ideálním doplňkem bezplatně použitelného antiviru Microsoft Security Essentials. Zatímco antivir kontroluje data stahovaná z internetu i všechny zpracovávané soubory, SysWatch Personal se zajímá o aktivity běžících programů, procesů a služeb. Bezpečnostní program kontroluje neoprávněné zásahy do systémových souborů a další podezřelé činnosti, které by mohly vyústit v poškození počítače. SysWatch Personal přitom nepotřebuje neustálé aktualizace škodlivého softwaru a poradí si i se zatím nepopsanými hrozbami. Potenciálně nebezpečné aplikace spouští SysWatch v chráněném prostředí, odkud nemohou poškodit ostatní data či systémová nastavení

Na Chip DVD najdete plnou verzi bezpečnostní aplikace SysWatch Personal, která je po vložení aktivačního klíče použitelná po celých 12 měsíců od aktivace. Kromě edice Personal nabízí výrobce program SysWatch i ve verzi Deluxe, která navíc obsahuje antivir přímo od tohoto výrobce. Roční licence SysWatch Deluxe přijde přibližně na 500 Kč.

Stav zabezpečení: V hlavním okně zobrazuje SysWatch Personal základní nastavení a informace o provozovaných aplikacích.
Stav zabezpečení: V hlavním okně zobrazuje SysWatch Personal základní nastavení a informace o provozovaných aplikacích.

Nástroj SysWatch Personal proaktivně zabezpečuje váš počítač před napadením z internetu tím, že kontroluje chování všech běžících aplikací, procesů a služeb. Ideální kombinaci pro zabezpečení vytváří ve spojení s antivirem Microsoft Security Essentials, který Microsoft poskytuje zdarma, samozřejmě včetně aktualizací databáze škodlivého softwaru a možnosti provádění pravidelných kontrol obsahu počítače.

Na rozdíl od konvenčních bezpečnostních aplikací, které pracují se vzorky škodlivého softwaru, spravuje SysWatch Personal seznam pravidel, co který z běžících programů může, či naopak nesmí, v počítači provádět. To znamená, že škodlivý software nemůže v případě úspěšného průniku do vašeho počítače zahájit svou podvratnou činnost, jako je například změna důležitých nastavení operačního systému, vynášení uživatelských dat a mnoho dalšího. O práci nástroje SysWatch Personal se přitom nemusíte nijak starat, stačí jej instalovat a nechat dělat jeho práci. Díky specifickému způsobu práce konzumuje SysWatch Personal méně systémových zdrojů (výkon procesoru a operační paměť) než tradiční bezpečnostní nástroje.

Seznamy programů

Seznam aplikací: SysWatch Personal pečlivě identifikuje všechny běžící aplikace, procesy a služby a nastaví jim výchozí pravidla.
Seznam aplikací: SysWatch Personal pečlivě identifikuje všechny běžící aplikace, procesy a služby a nastaví jim výchozí pravidla.

SysWatch Personal pracuje v maximální míře samostatně na pozadí operačního systému. Pomocí ikony v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows (vedle hodin) lze vyvolat hlavní okno programu, které zobrazuje informace o stavu zabezpečení vašeho počítače. SysWatch Personal kontroluje všechny aplikace, souborový systému, registr operačního systému i síťové služby.

V hlavním okně programu dále najdete počty a odkazy na seznamy všech rozpoznaných programů (»Registered applications«), důvěryhodných aplikací (»Trusted applications«) i omezených nebo rovnou blokovaných programů (»Restricted Applications« a »Blocked applications«).

Nastavení pravidel: Při konfiguraci pravidel pro konkrétní programy lze naprosto přesně určit, s jakými daty mohou pracovat.
Nastavení pravidel: Při konfiguraci pravidel pro konkrétní programy lze naprosto přesně určit, s jakými daty mohou pracovat.

Pravidla pro provoz konkrétních aplikací můžete sami upravovat po kliknutí na počet »Registered applications«. V seznamu »Processes and applications« klikněte na konkrétní program pravým tlačítkem myši a zvolte například »Block application« pro zablokování všech aktivit programu nebo »Delete application from Trusted«, pokud chcete program přemístit do chráněného prostředí, odkud nemůže dále ovlivňovat ostatní obsah počítače. Volba »Application properties« pak zobrazí podrobné informace o původu vybraného programu s možností sledovat všechny jeho aktivity označením předvolby »Save activity history«. Pokud máte zvlášť velké obavy, jestli program nepáchá něco škodlivého, můžete nechat vytvářet záložní kopie všech dat, na která sledovaný program sáhne. Slouží i tomu předvolba »Create backup copies of objects for further recovery«.

Detailní nastavení pravidel pro konkrétní aplikace najdete na záložce »Restrictions and permissions«. Zde lze přímo určit, které soubory může program číst, upravovat či mazat (předvolby v nabídce »File system«), do kterých klíčů registru Windows může zasahovat (»System Registry«), s jakými lokálními či vzdálenými adresami v síti se může propojit (»Network«) a do kterých procesů je oprávněn zasahovat (»Process privileges«).

Nastavení zabezpečení

Neznámé aplikace: Neidentifikované programy lze buďto zcela zablokovat, nebo je spouštět v chráněném prostředí.
Neznámé aplikace: Neidentifikované programy lze buďto zcela zablokovat, nebo je spouštět v chráněném prostředí.

Hlavní okno programu SysWatch Personal nabízí i volbu »Settings«, která vede k uživatelským nastavením bezpečnostní aplikace. V možnostech nastavení je vhodné ponechat označené všechny předvolby v oddílu »Protection status« a rovněž můžete zvážit i povolení automatického řešení bezpečnostních incidentů pomocí předvolby »Enable automatic processing of incidents«. Pak použijte rovněž pokročilá nastavení pod tlačítkem »Configure«, kde lze zvolit především chování programu SysWatch Personal při spuštění neznámé aplikace či instalátoru (»Launching unknown application« nebo »Launching unknown Installer/updater«). Kromě blokování těchto aktivit (předvolba »Block«) můžete nastavit i jejich povolení v omezeném režimu (»Execute in a limited mode«).

V okně nastavení si všimněte ještě nabídky »Password protection«, kde lze zvolit heslo pro ochranu konfigurace programu SysWatch Personal.

Uveřejněno na Chip DVD 04/12.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání