Menu

T-Mobile: Novinky 2008

30.01.2008 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Horké novinky z T-Mobilu: iPhone si koupíte možná už v létě, televize v mobilu bude na přelomu roku a ještě letos se spustí LTE – nejmodernější vysokorychlostní internet.

T-Mobile: Novinky 2008

Včera skončila v německém Berlíně každoroční akce T-Mobilu - Internationales Presse Kolloquium, na které seznamuje přítomné novináře jednak s uplynulým rokem, jednak prozrazuje, co se chystá v několika nadcházejících měsících.

iPhone hýbe Německem

Kontroverzní mobilní telefon od Applu způsobil poprask i v Německu. Nutno však podotknout, že v kladném slova smyslu. Podle průzkumů mezi novými uživateli iPhonu by jej většina majitelů doporučila svým známým. Zajímavá je i statistika, podle které zákazníci používající iPhone přenesou za měsíc 30x více dat, než je průměr u ostatních telefonů. To má jasnou příčinu: Aplikace iPhonu jsou mnohem více provázané na online služby, než u jakéhokoliv jiného telefonu. Snažili jsme se samozřejmě také pro vás zjistit, zda bude iPhone nabízet také český T-Mobile. Podle oficiálního vyjádření by T-Mobile chtěl, aby se iPhone prodával ve všech evropských pobočkách T-Mobile. Je tedy možné, že během pár měsíců bude T-Mobile dostupný i na českém trhu.

Západ je růžovější

Jestliže iPhone by mohl být dostupný i u nás, nabízené služby jsou na tom hůře. Nikdo asi neočekává, že by T-Mobile nabídnul ADSL o rychlosti 50 Mb/s, tak jako je tomu na západě, otěže ADSL totiž u nás třímá O2. Určitě se ani nedočkáme HSDPA o rychlosti 7,2 Mb/s, český T-Mobile totiž na tuto technologii u nás nevsadil. HSPD si u nás užijete jen s operátorem O2, jenže pokrytá je jen větší část Prahy. Rychlost u O2 je navíc jen 1 Mb/s.

IP adresa pro každé auto

Velký důraz byl kladen na použití mobilních technologií v automobilu. T-Mobile už dokonce provedl první kroky, když uzavřel partnerství s automobilkou BMW, která službu nabízí pod názvem TeleServices. Automobil vybavený kartou od T-Mobile přenáší informace přímo do diagnostických systému BMW. Mimochodem: Tento přenos je bez použití SIM karty. Servis automobilu se pak může připravit na konkrétní problém a díky tomu jej vyřešit ve velmi krátkém čase. Pokud tedy auto potřebuje vyměnit olej, bude to servis vědět ještě dříve, než se do servisu vůbec vydáte. TeleServices samozřejmě spolupracuje s GPS navigací, auto tedy může samo najít nejbližší servis.

Představa T-Mobilu o konvergenci datových služeb a automobilů jde ještě dále. Již na výstavě CES byla představena koncepce, ve které lze v automobilu sledovat televizi, přehrávat video i hudbu a stahovat soubory přímo do auta. Brzy přijde doba, kdy budete moci přímo do palubního počítače automobilu stahovat e-maily.

Ovšem nejde jen o kancelář na kolech. Automobily, které budou vybaveny moderní technologií budou online informovány o aktuální dopravní situaci, takže se vyhnou zácpě, ale budou moci komunikovat i mezi sebou. V zatáčce za horizontem, kam nemůžete vidět, bude stát odstavené auto. A i když jej uvidíte až na poslední chvíli, palubní počítač vás o něm bude informovat již několik stovek metrů předem.

LTE Česku již letos

LTE je mobilní připojení k internetu 4. generace, které by mělo být rychlejší, než veškerá běžná připojení k internetu, rychlost by se měla pohybovat v řádech desítek megabitů. To co všichni považovali za hudbu velmi vzdálené budoucnosti bude již letos dostupné právě u nás. Prozatím půjde o testovací provoz, jedná se o zcela novou technologii, již za 2 roky, tedy v roce 2010 by služba měla být komerčně dostupná. Zda tak bude právě u nás, nebo jen v Německu je předčasné odhadovat.

DVB-H na přelomu roku, když parlament povolí

Testovací provoz digitální televize v mobilním telefonu u nás proběhl již v loni. Letos na podzim by mohl být spuštěn v ostrém provozu pro koncové zákazníky, má to však jeden zádrhel – legislativu. T-Mobile totiž není podle zákona oprávněn šířit televizní vysílání. Jak rychlý bude boj s byrokracií si nikdo netroufá odhadnout, nepředpokládá se však, že by byl provoz DVB-H zakázán. Asi si vzpomenete na situaci, kdy O2 nabízel svou IPTV ve vybraných městech České republiky a licenci měl pouze pro Prahu. Snad u T-Mobilu bude papírování úspěšnější.

Vratislav Klega

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení