Menu
CHIP Speedtest

Tablety Amazonu by měly uspět

30.08.2011 13:38 | Redakce Chip
Tablety Amazonu by měly uspět
Alespoň to předpovídá Forrester.

Tabletů od Amazonu by se jen v letošním čtvrtém čtvrtletí mohly prodat tři až pět milionů kusů, předpovídá analytická společnost Forrester Research. Tak by se androidí tablety konečně prosadily jako alternativa k iPadu, jehož se dosud prodalo celosvětově 28,7 milionů. Vadou tabletů androidích je zatím mimo jiné to, že přímo pro ně není mnoho aplikací — jen asi tři stovky, oproti stu tisíc aplikací pro iPad. I to by se mohlo změnit, bude‑li Amazon úspěšný.

Zda možný úspěch tabletů Amazonu vůbec ohrozí iPad, je sporné. Dopad pocítí spíše především jiní výrobci pro Android. Na rozdíl od Amazonu nemá pro ně totiž smyslu jít pod cenu. Neměli by odkud ztrátu z prodeje nahradit.

Podle Forrestera je očekávaný úspěch tabletů od Amazonu podmíněný: Předně je nutno jít cenou pod tři sta dolarů. Dále je nutno, aby prodej nepotkaly žádné potíže — aby Amazon měl z výroby dostatečný počet kusů na pokrytí možného zájmu a dodávky nevázly.

Poslední podmínkou je, že uživatelská zkušenost s tabletem musí být bezchybná. Musí se přiblížit zkušenosti s iOS, musí se hodně zaměřit na uživatele a jeho potřeby a odstínit jej od méně příjemných rysů Androidu. Podobně činí v Americe poměrně oblíbený Nook od Barnes & Noble, jenž je sice postaven na Androidu, ale ten je před uživatelem víceméně schován.

„Surový“ Android zatím podle mnohých nemá na to, aby si získal masy. Co s ním provede Amazon, to zatím nevíme, ale skutečnost, že Amazon má vlastní Appstore, i vlastní oblak, mu dává jedinečnou příležitost zařídit se nezávisle a poskytnout svým zákazníkům zkušenost „čistou“. Uvidíme, jak se s touto výzvou vyrovná.

Jako jeden z mála si Amazon může dovolit vůbec potlačit značku „Android“ a zdůraznit mnohem silnější značku „Amazon“. A je patrně jediný, kdo má naději androidí tablety opravdu prosadit jako použitelnou „druhou platformu“.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání