Menu
CHIP Speedtest

Tablety převálcují netbooky

16.03.2011 22:56 | Redakce Chip
Tablety převálcují netbooky
Tabletů se letos prodá odhadem 52 milionů, a to dílem na úkor notebooků, ale hlavně netbooků.

V roce 2011 se prodá kolem padesáti dvou milionů tabletů, odhaduje Canalys, a nejvíce na to doplatí netbooky. Zatímco pro celkový trh s osobními počítači předpokládá Canalys růst 14% a notebooků se prý prodá navzdory tabletům o osm procent více — hlavně díky vzrůstající potřebě přechodu na Windows 7 — netbooky se propadnou o 13 % na 34 milionů prodaných kusů.

Králem tabletů zůstane Apple — tři ze čtyř prodaných tabletů budou iPad; čtvrtina trhu pak zbude na ostatní. Ti by teoreticky mohli využít toho, že Apple jen postupně rozšiřuje země, do kterých dodává iPad, neboť pro každou zemi nejprve vše lokalizuje; navíc nestíhá výrobou pokrýt poptávku — to však ostatním nepomůže, neboť světové výrobní kapacity jsou vyčerpány.

iPad 2 bude prý ještě úspěšnější než iPad (souhlasíme), a nejvíce příklon k tabletům postihne ty, které zastihl nejvíce nepřipravené: Microsoft, Intel, AMD.

Zájem uživatelů o „prkýnka“ znamená, že mnozí odloží obměnu notebooku nebo si nepořídí netbook. Canalys odhaduje, že každý druhý prodaný tablet znamená jeden neprodaný notebook nebo netbook.

Tablety nemusí být jen pro zábavu a hodí se i do určitých oblastí pracovních: jmenovitě do zdravotnictví a do vzdělávání; s potřebnými aplikacemi si je mnozí možná vezmou i na obchodní jednání raději než notebook.

V prvním pololetí se dodá do prodeje méně notebooků i proto, že prodejci především ve vyspělých zemích jsou přezásobeni.

Malý vliv na prodej bude mít i zemětřesení v Japonsku; obchod se pak takřka zastavil v zemích zmítaných nepokoji.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání