Menu
CHIP Speedtest

Tajné síly na internetu

09.01.2013 09:45 | Redakce Chip
Tajné síly na internetu
Tajné služby, neznámí investoři, vlády… Protřelí loutkáři, kteří tahají za nitky a kteří se skrývají v pozadí Facebooku, PayPalu a spol., by rádi zůstali ve stínu. Chip se pokouší do těchto kalných vod vnést trochu světla.

Téměř miliarda lidí zveřejňuje na Facebooku informace nejen o sobě, ale i o lidech, které znají, o tom, co se jim líbí, co chtějí dělat, jaké jsou jejich plány do budoucna, co si myslí o nejnovějším dění v politice a společnosti atd. Tato miliarda lidí nyní představuje přibližně jednu sedminu lidstva, a Facebook má tudíž největší sbírku soukromých údajů všech dob. Uživatelé poskytují tyto údaje dobrovolně. Mnoho z nich už si stačilo uvědomit, že je to cena, kterou musí zaplatit za využívání sociální sítě a dalších služeb na internetu. A pokud společnosti jako Facebook a Google využívají exkluzivní informace pouze za účelem tvorby personalizovaných reklam, pak se mnohým uživatelům zdá tato cena férová. Co kdyby však informace nebyly využívány jen pro reklamu? Co kdyby údaje z Facebooku padly do nesprávných rukou – například do rukou vlády a bezpečnostních agentur? Podávala by většina lidí informace o svém soukromí stejně ochotně tajným službám jako nyní na Facebooku a Googlu? Pravděpodobně ne. Bohužel přesně to se ale právě teď děje.

Článek najdete v Chipu 2/2013, který vychází v pátek 18.1. 2013.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání