Menu
CHIP Speedtest

Tak tak, Haswell

08.06.2013 11:40 | Redakce Chip
Tak tak, Haswell
Intel na začátku června představil novou generaci procesorů Intel Core, známých pod kódovým označením Haswell. Stejně jako předchozí generace i procesory Haswell jsou vyráběny 22nm technologií, tentokrát ale jinou. Přinášejí energetickou úsporu a vyšší výpočetní i grafický výkon.

 

 

 

Procesory generace Haswell jsou určeny jak pro stolní, tak pro mobilní počítače, přičemž to nejlepší z potenciálu nové architektury využijí právě mobilní zařízení. Díky řadě nových energetických vylepšení mají mobilní Haswelly o polovinu nižší spotřebu, což je vidět ze snížení TDP, které u modelů Ivy Bridge činilo 35 W, zatímco u srovnatelných mobilních Haswellů je to jen 17 W. Nejúspornější verze budou dosahovat TDP v rozmezí 8 až 10 W, čímž se při mnohem vyšším výkonu přiblíží spotřebě procesorů určených pro tablety (3 až 5 W).

Nová generace Haswell bude obsahovat procesory určené pro novou desktopovou patici LGA 1150 i mobilní a desktopové verze pro „patici“ BGA (Ball Grid Array). Nejde ale o klasickou patici – tyto procesory budou napevno přiletované k základní desce a budou se tak používat hlavně v mobilních zařízeních a all-in-one počítačích. Nová patice LGA 1150 bohužel znamená nutnost nákupu nové základní desky. Vzhledem k tomu, že pro provoz Haswellů je potřeba i nový čipset, je to ale vlastně skoro jedno, zájemci o nový stolní procesor by si novou desku museli koupit i v případě, že by Haswell měl stejnou patici jako Ivy Bridge. Alespoň otvory pro chladič zůstaly stejné, takže lze použít chladiče určené pro stávající desky s LGA 1155. Přnášíme první testy nové generace procesorů Intel.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 7/2013 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, který vychází 21. června 2013.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání