Menu
CHIP Speedtest

Technologická omezení počítačových technologií

20.05.2011 14:22 | Redakce Chip
Technologická omezení počítačových technologií
Rychlejší, menší, výkonnější – Moorův zákon, formulovaný poprvé již v roce 1965, udává směr vývoje procesorů už skoro padesát let. Dlouho už však asi fungovat nebude. Chip přemýšlí, co se stane potom.

 

Rychlejší, menší, výkonnější – Moorův zákon, formulovaný poprvé již v roce 1965, udává směr vývoje procesorů už skoro padesát let. Dlouho už však asi fungovat nebude. Prozatím platí, že počet tranzistorů v CPU se zdvojnásobí každých 18 až 24 měsíců. Stejně tak rychle roste i kapacita pevných disků, a kapacita flashových pamětí se zvyšuje dokonce ještě rychleji. Gordon Moore při výročí čtyřiceti let platnosti svého zákona v roce 2005 připustil, že vývoj procesorů nemůže probíhat takovým tempem donekonečna, a odhadoval, že jeho zákon pozbude platnosti během deseti až dvaceti let. Vypadá to, že pravda se bude pohybovat spíše okolo spodní hranice tohoto odhadu, protože pokud nedojde k zásadní změně materiálů, ze kterých se procesory vyrábějí, tak už v roce 2015 narazíme na fyzikální hranice budoucího vývoje. Určitého zpomalení jsme svědky už dnes. Frekvence procesorů CPU se již od roku 2007 nezvyšuje, v roce 2012 má být uveden pevný disk s nejvyšší kapacitou, kterou umožňuje současná technologie kolmého zápisu, a pokud by výrobci procesorů chtěli dodržet již oznámené plány vývoje, budou muset nejpozději v roce 2015 opustit křemík a přejít na nějaký jiný materiál. Počítačový průmysl se ale tak snadno nevzdává – většinou se najdou nové materiály a výrobní postupy, které překonají do té doby myslitelné hranice, a dokonce i fyzikální zákony. Koneckonců vývoj je třeba udržovat už jen kvůli tomu, aby mohly počítače i nadále stárnout rychleji než trvanlivé mléko, a jedním z důvodů, proč tak rychle stárnou, je právě Moorův zákon.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání