Menu
CHIP Speedtest

Telefónica podpoří volání po internetu

12.05.2012 03:00 | Redakce Chip
Španělský telekomunikační operátor Telefónica přichází s aplikací Tu Me na telefonování po internetu. Připraví se tím o část zisků za minuty provolané v mobilní síti.

Do současné doby neměli uživatelé chytrých telefonů, schopných volání po internetu, příliš na výběr z aplikací, které jim umožňovaly hlasovou či textovou komunikaci mimo mobilní síť. Převládá použití Skypu, který lze s úspěchem provozovat nejen na Wi-Fi síti, ale i v síti mobilní, prostřednictvím datových přenosů. Kromě spojení dvou uživatelů Skypu (bez ohledu na to, jestli v počítači či v telefonu) je navíc možné, za poměrně výhodných podmínek, volat i na čísla pevných linek kdekoli na světě.

Mobilní operátoři se proti použití Skypu ve smartphonech doposud spíše bránili, jelikož je tato snadno ovladatelná aplikace připravovala o zisky z hovorů a SMS. Aplikace Tu Me od Telefónicy je proto velkou výjimkou, připravenou se záměrem udržet si zákazníky, i za cenu nižších zisků.
Alternativa Skypu bude nejdříve bezplatně k dispozici ve verzi pro mobilní telefony iPhone, kterou má zakrátko následovat i varianta pro smartphony s operačním systémem Android.

Podobně jako v případě Skypu musí mít aplikaci pro bezplatné telefonování po internetu instalovanou oba komunikující uživatelé, nebude ovšem možné volat na běžná telefonní čísla, jako to umí Skype.

Prostřednictvím Wi-Fi a mobilního datového připojení půjde nejen telefonovat, ale také zasílat textové zprávy a fotografie. Pro hovory lze využívat jak Wi-Fi, tak i mobilní internetové připojení. Neplatí se tedy za provolané minuty, ale za přenesená data (typicky pokrytá paušálem). Oproti Skypu však nejsou podporovány videohovory.

České zastoupení společnosti Telefónica zatím o možnosti využívání aplikace Tu Me mlčí. Otázkou je, na kolik minut (či vteřin) hovoru by vystačilo běžné mobilní internetové připojení, přidušené nízkým limitem FUP.

Pokud chcete se svým mobilem zdarma komunikovat již nyní, vyzkoušejte vedle Skypu také aplikace WhatsApp Messenger a Viber, dostupné pro všechny hlavní mobilní platformy. Majitelé zařízení Apple s operačním systémem iOS 5 mohou k bezplatné komunikaci využit službu iMessage.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání