Menu
CHIP Speedtest

Téměř dokonalý konvertibilní ultrabook

18.05.2013 07:00 | Redakce Chip
Téměř dokonalý konvertibilní ultrabook
Konvertibilní ultrabooky, které se pohybem ruky dokážou změnit z notebooku na tablet, jsou dnes populární. Většinou se jedná o unikátní technická řešení, za která si výrobci nechají dobře zaplatit, za několik měsíců ale určitě sestoupí na dostupnou cenovou hladinu. Způsoby otáčení displeje (a tedy přepnutí do režimu tabletu) řeší každý výrobce trochu jinak, prozatím nejelegantněji se to však povedlo Dellu u modelu XPS 12.

 

 

 

Transformace notebooku na tablet u něj netrvá ani sekundu a přitom je jednoduchá. Kromě dvou kloubů, na kterých je v rámečku umístěn otočný displej, ani výrobce nemusel páchat žádné technické harakiri. Obavy trochu vyvolává jen několik milimetrů tlustý rámeček displeje, který je sice dostatečně pevný a pružný, ale například při pádu by mohl prasknout. Displej je v rámečku přidržován pomocí magnetů a závlaček, které se spolehlivě starají o to, aby se nechtěně neotáčel při dotykovém ovládání v režimu notebooku.

Dell XPS 12 je vybaven 12,5“ IPS panelem s vysokým rozlišením a vynikajícím kontrastem i jasem (157:1, 364 cd/m2) a na notebooky extrémně rychlou, 9ms dobou odezvy. Proti poškození panel chrání pevné sklo Gorilla Glass, které ale zároveň způsobuje vysokou lesklost displeje. V režimu tabletu trpí XPS 12 stejným problémem jako všechna zařízení s Windows 8. V dlaždicovém prostředí Metro totiž zdaleka neuděláte vše, co potřebujete, a dotykové ovládání pracovní plochy Windows není s ohledem na 12,5“ úhlopříčku a Full HD rozlišení zrovna praktické, i když je zvládnutelné.

XPS 12 je sice malý notebook, ale díky modernímu CPU Core i7-3667U, 8 GB RAM a 256GB SSD disku disponuje nekompromisně vysokým výkonem, za který by se nemusel stydět lecjaký stolní počítač. S ohledem na velikost se nelze divit, že XPS 12 není vybaven DVD mechanikou, absence čtečky paměťových karet, 3G modemu a plnohodnotného LAN konektoru už jej však v našem hodnocení stála cenné body. Výstup obrazu na externí monitor je řešen jen málo běžným konektorem miniDisplayPort. Nadprůměrná je maximální výdrž na 47Wh baterii v délce 8 hodin a 17 minut, při plné zátěži vydrží 1 hodinu a 54 minut. Při plném výkonu jsme naměřili nadstandardně nízkou hlučnost 2,3 sonu, v klidovém stavu pak s 0,1 sonu není vůbec slyšet. Velmi dobrá je max. teplota šasi 52,5 °C, řada ultrabooků přesahuje 60 °C. Vynikající dojem jsme měli z prvotřídního zpracování a použitých materiálů. Při delším psaní oceníte i vynikající, dobře rozvrženou klávesnici s pevnými, přesnými a dostatečně velkými tlačítky.

Michal Bareš

Výkonný ultrabook s nejlépe řešenou transformací do podoby tabletu. Na 12,5“ ultrabook je poměrně těžký a tlustý, má ale špičkově zpracované šasi, které je vyrobeno z kvalitních materiálů. Ve výbavě postrádáme čtečku karet a 3G modem, na druhou stranu je zde 256GB SSD disk a vynikající (bohužel lesklý) displej.

Plus: Vysoký výpočetní výkon, špičkové zpracování, vynikající displej

Minus: Slabší portová výbava a o trochu vyšší hmotnost a rozměry, vyšší cena

Cena: cca 42 000 Kč

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání