Menu
CHIP Speedtest

Test 13palcových notebooků s procesory Sandy Bridge

14.09.2011 22:30 | Redakce Chip
Test 13palcových notebooků s procesory Sandy Bridge
13,3“ notebooky si kupují hlavně profesionálové, kteří je potřebují každodenně přenášet a kteří kladou důraz jak na výkon, tak na rozměry a hmotnost. Je to poněkud exkluzivní kategorie notebooků – neprodávají se sice v takových objemech jako 15,6“ notebooky či netbooky, výrobci si však u nich mohou dovolit bohatší výbavu, protože zájemci jsou za ně ochotni zaplatit více.

 

Podle našich informací se 13,3“ notebooků prodává asi o polovinu méně než notebooků se 14“ či 15,6“ displejem. Je to vcelku logické, protože 13,3“ notebooky nebývají vybaveny optickou mechanikou a často ani výkonnou dedikovanou grafikou pro hraní her, takže většinu domácích uživatelů neosloví. Na druhou stranu profesionálním uživatelům nevadí, že mají jen malou úhlopříčku, protože je v práci připojují do dokovací stanice či jen k externímu monitoru a na cestách zase ocení hlavně malé rozměry a hmotnost. Díky vysoké mobilitě zajištěné moderními procesory Intel Sandy Bridge tak právě tyto notebooky nabízí nejlepší kombinaci výkonu, přenositelnosti i úhlopříčky, která dostačuje pro plnohodnotnou práci s textovými i tabulkovými dokumenty.

Špičková výbava, SSD již standardem

Důkazem toho, že právě tato kategorie notebooků je pro výrobce extrémně zajímavým segmentem, je množství v poslední době uvedených modelů i bohatá výbava a vesměs prvotřídní provedení, kterými se snaží blýsknout před korporátními zákazníky. Naprostá většina testovaných 13,3“ notebooků je vybavena SSD diskem, který v testovacích benchmarcích i při každodenním použití katapultuje (v porovnání s notebooky vybavenými obyčejnými, magnetickými disky) jejich výkon o třídu výše. Ne všechny SSD disky jsou sice tak rychlé, jak bychom čekali, každopádně jsou ale minimálně dvakrát rychlejší, co se týče přenosových rychlostí, a řádově rychlejší, co se délky přístupové doby týče.

Celý článek si přečtěte v papírovém Chipu 10/2011, nebo v jeho elektronické verzi pro iPad.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání