Menu
CHIP Speedtest

Test 14" a 15" notebooků s procesorem Intel Sandy Bridge

15.08.2011 12:18 | Redakce Chip
Test 14" a 15" notebooků s procesorem Intel Sandy Bridge
Nové procesory Sandy Bridge předbíhají konkurenci od AMD i od samotného Intelu. Tentokrát jsme se podívali na notebooky s úhlopříčkou od 14 do 15,6 palce. Pro příští vydání připravujeme srovnávací test 13“ verzí.

Výkon, nebo výdrž? Notebook většinou vybíráme podle toho, jak dlouhou výdrž a jak vysoký výkon potřebujeme. Donedávna platilo, že čím výkonnější notebook potřebujeme, tím kratší dobu vydrží při provozu na akumulátor. Situace se s uvedením moderních technologií nVidia Optimus a procesorů Intel Sandy Bridge výrazně zlepšila, stále je ale dobré si při výběru uvědomit, že výkonný hardware spotřebuje více energie, a to i když se umí bleskurychle přepínat do úsporného stavu. Budete-li na cestách používat notebook nejen k provozu kancelářských aplikací a prohlížení internetu, ale plánujete na něm také prohlížet filmy ve vysokém rozlišení nebo hrát hry, musíte počítat s razantním snížením výdrže při provozu na akumulátor. Zatímco v režimu práce s textovým editorem a prohlížečem internetu dokáže notebook pracovat na baterii po dobu 6–8 hodin, při aktivaci výkonnější grafiky a při plném výkonu procesoru se výdrž zkrátí na několik desítek minut.

Uvedení procesorů řady Sandy Bridge znamenalo i přes počáteční problém s chybnou čipovou sadou na trhu s procesory malou revoluci. Starší procesory Core i5 580M Arrandale disponovaly dvěma jádry s integrovanou grafickou kartou a obsahovaly více než 559 milionů tranzistorů rozložených na ploše 195 čtverečních milimetrů. Novější procesor Sandy Bridge i5-2540m tvoří 624 milionů tranzistorů umístěných na ploše 149 čtverečních milimetrů. Důvodem je zmenšení výrobního procesu CPU s integrovanou grafikou ze 45 na 32 nanometrů a změna struktury procesoru. Grafická část, jež byla u první generace Core i5 sice uložena do stejného obalu jako CPU, ale jinak se jednalo o samostatnou jednotku, je u druhé generace Core i5, zvané „Sandy Bridge“, plně integrována do struktury jediné křemíkové destičky CPU. Grafické jádro tak přistupuje přímo k vyrovnávací L3 paměti procesoru, čímž se výrazně zvyšuje propustnost grafické paměti.

 

Celý test si budete moci přečíst v Chipu 9/2011.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání