Menu
CHIP Speedtest

Test: Acer Aspire S7-191

18.04.2013 12:30 | Redakce Chip
Test: Acer Aspire S7-191
Hlavním lákadlem ultrabooků jsou malé rozměry, vysoká mobilita a nízká hmotnost. Rozumné ultrabooky však lze kupodivu zakoupit až od úhlopříčky 13,3“. Ne že by nebyly k dostání i menší, ty ale většinou spadají do kategorie konvertibilních tabletobooků nebo jsou osazeny obskurním systémem Windows RT. Ještě před rokem u nás byly nabízeny velice dobré ultrabooky Asus Zenbook UX21E, podle výrobce se jich však moc neprodalo, a tak Asus jejich nástupce v České republice ani nepředstavil. Acer s uvedením 11,6“ ultrabooku počkal a teprve nyní přináší na trh model, který spadá do nejvyšší cenové i výkonnostní třídy.

 

 

 

11,6“ verze ultrabooku Aspire S7-191 má jiné šasi než 13,3“ model. Kryt displeje je pevně chráněn leštěným hliníkem, panel displeje je chráněn Gorilla sklem a tělo notebooku je vyrobeno z kovové slitiny pokryté bílým lakem. Na rozdíl od 13,3“ verze nemá Aspire S7-191 displej výklopný o 180° stupňů, takže dotykových radovánek si užije pouze majitel a nikdo jiný. Musíme však ocenit progresivní zvyšování tuhosti kloubů displeje při otevření do pracovní polohy. Zatímco otevírání víka je zpočátku snadné, po odklopení se tuhost zvýší, takže se displej nekymácí ani při intenzivnějším dotykovém ovládání prsty. Na displeji – stejně jako na zbytku hardwarové výbavy – Acer nešetřil. 11,6“ dotykový lesklý IPS panel má možná až příliš jemné rozlišení 1 920 x 1 080 bodů, které při práci s dokumenty ocení jen obzvlášť bystrozrací uživatelé. Zbytek z nás si bude muset zvětšit ikony pracovní plochy a často zoomovat. V rozhraní Metro je vysoké rozlišení displeje celkem zbytečné, protože dlaždice i většina aplikací jsou optimalizovány pro dotykové ovládání prsty a jemné rozlišení nevyužijí.

Acer Aspire S7-191 se u nás prodává ve dvou konfiguracích, přičemž obě jsou výkonné a drahé. Námi testovaný nejvýkonnější model je osazen procesorem Core i7-3517U a 256GB SSD diskem, takže se cenově pohybuje těsně pod hranicí 38 000 Kč. Slabší verze s  Core i5-5317U a 128GB SSD diskem pak přijde na necelých 33 000 Kč. Škoda že Acer nezařadil do nabídky dostupnější model s podobnými rozměry a hmotností, ale například s procesorem Core i3 a displejem o běžném rozlišení 1 366 x 768 bodů. Kdyby měl cenovou visačku někde okolo 25 000 Kč, určitě by o něj byl zájem.

Nejsilnější stránkou tohoto ultrabooku je kromě extrémního výkonu a malých rozměrů hlavně nízká hmotnost a dlouhá výdrž na baterie. Samotné zařízení váží pouhých 1 020 gramů, spolu s dodávanou externí baterií pak 1 210 gramů. Externí baterie se připojuje nezvyklým způsobem (je nutné ji dost přesně zasadit do pantů a poté uchytit pomocí otočných aretačních koleček). Spolu s ní vydržel notebook pracovat na plný výkon po dobu 2 hodin a 4 minut, s kancelářskými aplikacemi jsme ale naměřili nadstandardní výdrž v podobě 10 hodin a 6 minut. Bez ní pak notebook vydržel s dokumenty pracovat přibližně polovinu této doby. Stav druhé baterie není bohužel signalizován v OS, takže uživatel přesně neví, kolik času mu zbývá. Jediným indikátorem je pětice diod na boku baterie, které tak trochu naznačují, kolik energie v akumulátoru zbývá. Na druhou stranu jsou ale obě baterie nabíjeny sériově, takže se notebook nabije za polovinu doby. Dotykový displej vykazuje vynikající šachovnicový kontrast 174:1, nadprůměrnou svítivost 274 cd/m2 a 17ms odezvu. Klávesnice je na poměry 11,6“ modelu opravdu prostorná, což je také dáno absencí řady funkčních kláves. Píše se na ní dobře a má větší a přesnější tlačítka než například Toshiba Portege z930, profesionální uživatelé však budou řadu Fn kláves trpce postrádat. Postrádat budou také chybějící 3G modul, který by měl být u ultrabooků s cenou nad 30 000 Kč součástí povinné výbavy. S ohledem na tělo o tloušťce 13,6 mm nelze čekat žádné „legacy“ porty a k dispozici jsou pouze dva konektory typu USB 3.0, 3,5mm audiojack a jeden videovýstup typu microHDMI. Odtučňovací kúrou prošla i čtečka paměťových karet, do které lze vložit jen kartičky typu microSD. Z ergonomického hlediska bychom uvítali jiné umístění vypínače, který se na tenkém a poměrně ostrém boku špatně hledá.

Při běžné práci je notebook tichý, jakmile však dosáhne maximálního výkonu, začne ventilovat tak, že se vám zdá, že venku začalo pršet. Při běžné práci jsme naměřili hlučnost na úrovni 0,2 sonu, v maximálním vypětí však šumí extrémní hlasitostí 3,8 sonu a šasi dokáže zahřát na 58,4 °C.

Michal Bareš

Shrnutí: Momentálně nejlepší 11,6“ ultrabook na trhu. Extrémně výkonný, lehký a kompaktní s poměrně dlouhou výdrží na baterie a 11,6“ dotykovým Full HD displejem. Rádi bychom viděli levnější konfiguraci, klidně i s hrubším displejem.

+ Malé rozměry, nízká hmotnost, vysoký výkon, dlouhá výdrž

– Až příliš jemný displej, vyšší hlučnost, málo portů, chybí 3G

Cena: cca 37 000 Kč

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání