Menu
CHIP Speedtest

Test: Apple MacBook Air s Haswellem (MD760D/A)

12.09.2013 19:20 | Redakce Chip
Test: Apple MacBook Air s Haswellem (MD760D/A)
Nový 13,3“ MacBook Air váží 1,4 kg a jeho hliníkové šasi je v nejširším místě vysoké 18 milimetrů, takže ve své kategorii není tento model ani nejlehčí, ani nejtenčí. Vysoké hodnocení mobility mu tak spíše než hmotnost a rozměry zajistila především dlouhá výdrž při provozu na baterii, která v porovnání s předchozím modelem ohromně vzrostla.

 

 

 

Při kancelářském provozu dokáže notebook bez napájení pracovat po dobu 12:10 h a při přehrávání videa jsme mu naměřili výdrž v podobě 12:01 h. Jen pro porovnání, předchozí model vydržel 8:48, resp. 4:02 hodiny. Naměřené údaje potvrzují, že nový Air má nejdelší výdrž ze všech 13,3“ ultrabooků, které jsme doposud měli možnost testovat.

Tradiční elegantní šasi MacBooku Air se nijak výrazně nezměnilo, zásadní inovace ale najdeme uvnitř přístroje. O prodloužení výdrže akumulátoru se zásadním způsobem postarala nejnovější generace procesorů Haswell – v testovaném modelu byl použit CPU Intel Core i5-4250U se dvěma fyzickými jádry a frekvencí 1,30 GHz. Jeho výkon s přehledem stačí jak na provoz běžných aplikací, tak díky nové grafice HD5000 i na méně náročné hry. Ultrabooky neoplývají nadměrným počtem portů, takže LAN lze připojit pouze pomocí volitelně dostupného USB adaptéru. K připojení periferií pak slouží dva porty USB 3.0 a jeden Thunderbolt. Testovaná cenově dostupná konfigurace obsahuje 4 GB pevně osazené RAM, ke které lze doinstalovat ještě další 4 GB. MacBook Air je vybaven operačním systémem OS X Mountain Lion. U MacBooků Air jsme tradičně vysoko hodnotili kvalitu displeje, ale konkurence udělala velký krok vpřed, takže v porovnání s IPS panely modelů Asus Zenbook lze použitý displej hodnotit pouze jako průměrný. Maximální jas 323 cd/m² je o něco lepší než průměr kategorie, šachovnicový kontrast 155:1 je rovněž lehce nadprůměrný, stejně jako hustota pixelů 128 ppi a relativní rozdíl jasu panelu v řádu 18 procent.

Při běžném provozu je nový Air příjemně tichý (0,1 sonu), při plné zátěži se ale hlučnost výrazně zvýší – cca na 3 sony, což je na ultrabook poměrně hodně. Na nejteplejším místě jsme naměřili 62,5 °C, což je výrazně víc, než je v kategorii ultrabooků obvyklé.

Shrnutí: Ačkoliv se nový Air navenek nijak nezměnil, pod kapotou najdeme nový procesor Intel Haswell, který kombinuje dostatečný výkon s úsporným provozem, a to jak u kancelářských aplikací, tak při přehrávání videa.  Kromě špičkové mobility vysoce hodnotíme i kvalitu zpracování a použitých materiálů. Výhradu máme k pouze průměrnému displeji, který tradičně býval silnou stránkou Applu.

Plus: Velmi dlouhá výdrž baterie, dobrý výpočetní výkon, kvalitní nadčasové šasi.

Minus: Pouze průměrný displej, vysoká hlučnost při plné zátěži.

Cena: 28 990 Kč

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání