Menu
CHIP Speedtest

Test: Asus Padfone 2

14.03.2013 13:20 | Redakce Chip
Test: Asus Padfone 2
Oproti první generaci přináší Padfone 2 řadu vylepšení, a to jak z hlediska parametrů, tak naměřených hodnot.

 

 

 

Stejně jako u předchozí generace i tentokrát je CPU, RAM i úložný prostor součástí smartphonu, který se zasouvá do dokovací tabletové stanice. Samotný telefon je nyní nejen opět o něco výkonnější, ale je i lépe zpracován, je hezčí, má větší displej a déle vydrží na akumulátor. Na rozdíl od předchůdce se do tabletu zasouvá nastojato a pohodlněji a lépe v něm drží. Oproti minulé, dvoujádrové verzi má nyní Padfone čtyřjádrový CPU s frekvencí 1,5 GHz, operační paměť se zdvojnásobila na 2 GB RAM, zvýšila se jak úhlopříčka a rozlišení displeje smartphonu (4,7“, 1 280 x 720 bodů), tak jeho jas a kontrast (595 cd/m2, 157:1). Namísto OLED displeje však Asus použil klasický LCD panel, takže na pohled není obraz tak výrazný. Zmíněné naměřené hodnoty ale ukazují, že parametricky je nový displej lepší. Minimální kapacita úložného prostoru je nyní 32 GB (26,1 GB pro uživatele) a prodává se i verze 64GB, na druhou stranu ale Padfone přišel o možnost vložení paměťové microSD karty. Kvalitativní nárůst zaznamenal i fotoaparát, který namísto předchozích 8 Mpx nyní pracuje s rozlišením 13 Mpx. Kvalita fotografií je za dobrých světelných podmínek nadstandardně (na smartphone) dobrá, video pořizované v plném HD rozlišení netrhá a pro amatérské potřeby naprosto vyhovuje. Při snímání statických záběrů jsme ale zaznamenali viditelnou soudkovitost.

 

 

 

Plně nabitý smartphone vydržel v rámci testu telefonovat po dobu 7 hodin a 31 minut, výdrž při práci s internetem činí 6 hodin a 59 minut, což je v porovnání s minulým modelem, vybaveným také akumulátorem o kapacitě 2 140 mAh, výrazné zlepšení. První verze Padfonu vydržela telefonovat o 80 minut méně a při práci s internetem se vybila už za čtyři a půl hodiny. Výdrž telefonu lze prodloužit zasunutím do tabletu, který je osazen vlastním 5 000mAh akumulátorem, ze kterého se smartphone automaticky dobíjí. Při provozu v podobě tabletu přináší kombinovaná kapacita obou akumulátorů extrémně dlouhou výdrž, díky které není nutné zařízení i při používání dobíjet celé dny. Pozitivní změnou je snížení vyzařování telefonu. Zatímco první verzi jsme naměřili hodnotu SAR na úrovni 0,75 W/kg, nový Padfone 2 vydává do okolí záření pouze 0,41 W/kg. V kategorii smartphonů je to lepší průměr, ale například Samsung Galaxy S3 je s hodnotou SAR na úrovni 0,24 W/kg ještě lepší. Hmotnost telefonu se zvýšila o 5 gramů, hmotnost v podobě tabletu činí velmi dobrých 536 gramů.

 

 

 

Zásadním vylepšením je možnost při zadokování do tabletu stahovat a používat aplikace optimalizované pro tablety, což v minulé verzi kupodivu možné nebylo. Rozpoznání probíhá automaticky a aplikace naší elektronické verze časopisu Chip pro platformu Android na Padfonu 2 už funguje. Asus nezměnil prodejní politiku, takže Padfone 2 prodává pouze v setu s tabletem a samotný jej koupit nemůžete. Telefon je vybaven jak podporou LTE, tak NFC čipem.

Shrnutí testu

Padfone 2 je mnohem lepším smartphonem než jeho předchůdce a po zasunutí do dokovací stanice je i nadprůměrným tabletem. Zvýšila se kvalita provedení i použitých materiálů, výkon i funkční výbava. Zvýšila se ale bohužel i cena, ke které může směřovat naše jediná výtka.

Michal Bareš

Plus: Vysoký výkon, dlouhá výdrž, kvalitní zpracování

Minus: Vysoká cena, prodává se pouze v setu s tabletem

Cena vč. DPH: cca 19 990 Kč

 

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání