Menu
CHIP Speedtest

Test: Benq A60AI

14.09.2013 18:00 | Redakce Chip
Test: Benq A60AI
Benq začíná na českém trhu prodávat svítidla, a ne lecjaká. Soustřeďuje se na LED technologii, která nejenže přináší úsporu energie, ale neobsahuje ani nebezpečné plyny, které působí značné problémy při recyklaci běžných spořivek. Žárovka A60AI vypadá obyčejně, ale obsahuje elektroniku, která majiteli umožňuje regulovat ve čtyřech krocích (10 W, 6 W, 4 W a 2 W) intenzitu jejího světelného výkonu.

 

 

 

Není k tomu třeba žádné další vybavení, žárovku stačí zašroubovat do objímky a regulace se provádí opětovným stisknutím obyčejného vypínače. Pokud do několika sekund po prvním stisknutí vypínače opakujete stisk, žárovka se utlumí, po dosažení nejnižšího výkonu pak při dalším přepnutí vypínače svítí zase naplno. Benq A60AI disponuje světelným výkonem 720 lm, což odpovídá klasické 60W žárovce. Podle výrobce má životnost 40 000 hodin a 60 000 sepnutí. Díky LED diodám se rozsvěcuje mnohem rychleji než plynové spořivky (plného výkonu dosáhne do 1 sekundy od zapnutí) a po celu dobu životnosti udržuje stejnou barevnou teplotu 2 700 °K. Světlo je příjemně teplé a má téměř stejně domáckou atmosféru jako obyčejná žárovka, rozhodně byste neřekli, že se jedná o LED diody. Světlo je díky matné stínivce dobře rozprostřené, při výkonu 2 W pak poskytuje příjemné ambientní osvětlení.  Kvůli vyšší ceně závisí úsporný potenciál této žárovky na tom, jak často a dlouho bude svítit. Pokud jí nahradíte 60W žárovku, kterou používáte pět hodin denně, a budete svítit na její plný výkon, uspoříte za rok cca 400 Kč. Pokud ji nainstalujete do chodby a necháte ji na 2 W svítit celou noc, bude se vám v noci lépe chodit na záchod a za rok osmihodinového používání zaplatíte jen 25 Kč. Málokterá elektronická drobnost nás poslední dobou nadchla tak jako LED žárovky.

Technická data

Technologie osvětlení   LED

Světelný výkon                                720 lm

Příkon                                  regulovatelný – 10 W / 6 W / 4 W / 2 W

Životnost                            40 000 hodin / 60 000 zapnutí

Barevná teplota               2 700 °K

Doba náběhu                    < 1 sekunda

Rozměry a hmotnost                    64,5 mm x 121 mm, 120 g

Cena: cca 550 Kč

CHIP velmi dobrý 1,7

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání