Menu
CHIP Speedtest

Test bootovacích antivirů

09.10.2012 08:55 | Redakce Chip
Test bootovacích antivirů
Stále vynalézavější a agresivnější malware se dokáže ve Windows ukrýt téměř dokonale. Pomocí bootovacího antivirového CD odhalíte i ty nejzákeřnější hrozby.

Experti odhadují, že zisky z počítačového zločinu už před několika lety překonaly výnosy z distribuce drog či zbraní. Vzhledem k tomu, že IT zločinci rozhodně nejsou hloupí, nemalou část ze získaných miliard investují do dalšího „výzkumu a rozvoje“. I díky tomu vznikají stále komplikovanější viry a trojské koně, schopné proniknout téměř do jakéhokoliv počítače a skrýt se v něm téměř beze stop. Nikoho proto asi příliš nepřekvapí, že ani ty nejlepší antivirové nástroje nemají stoprocentní účinnost. Podstatně horší situace je, pokud na počítači nemáte ten nejlepší (nebo vůbec žádný) antivir. Zjistit, zda je váš systém infikovaný, je v tomto případě téměř nemožné – malware může být v systému skryt jako rootkit a nainstalovaný běžný antivir (nebo on-line nástroj) ho nemá šanci odhalit. Šikovně naprogramovaný rootkit totiž dokáže neuvěřitelná kouzla: kromě toho, že se dovedně skrývá v systému, dokáže také často zabránit spuštění vybraných aplikací (obvykle bezpečnostních nástrojů), případně upravovat výsledky hledání pomocí Googlu. Řešením problému je využití „služeb“ speciálního antivirového řešení, které maskování rootkitů ignoruje – při jejich použití se totiž Windows vůbec nespustí. A my jsme otestovali právě 6 těchto nejlepších bezplatnách nástrojů!

Tento článek najdete v Chipu 11/2012, který vychází v pátek 19. řijna.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání