Menu
CHIP Speedtest

Test levných monochromatických i barevných laserových tiskáren

21.07.2010 11:03 | Redakce Chip
Test levných monochromatických i barevných laserových tiskáren
Po roce jsme se opět rozhodli zjistit, co je nového na trhu s levnými laserovými tiskárnami, a otestovali jsme tentokrát rovnou obě kategorie – monochromatické i barevné laserové tiskárny z nejlevnějšího cenového spektra. I přes nepřející dobu dovolených nám do testlabu dorazilo celkem čtrnáct zařízení – z toho osm „černobílých“ a šest barevných.

Sami jsme byli překvapeni, jak málo inovací se v nejlevnějším laserovém segmentu objevilo, některé modely jsme dokonce měli v testu již loni v létě. Z toho je vidět, že výrobci se do vývoje nových nejlevnějších laserových tiskáren moc nehrnou, tedy přesněji řečeno ti výrobci, kteří se etablovali na trhu s inkoustovými tiskárnami. To je v podstatě logické, protože u tiskáren se vydělává nejvíce na spotřebním materiálu a tlak na snižování pořizovacích cen tiskáren je tak vysoký, že bez příslibu rychlého budoucího nákupu spotřebního materiálu se na tiskárnách moc vydělat nedá. Ještě mnohem hůř (pro výrobce) než inkoustové tiskárny jsou na tom laserová zařízení, která jsou konstrukčně výrazně složitější, a tedy i nákladnější na výrobu. Toner v nich navíc vydrží déle (nevysychá, tiskárna se tak často „nesamočistí“) a i ty nejmenší tonerové zásobníky mají stále vyšší tiskovou kapacitu než inkoustové kartridže. Tonery jsou sice dražší než inkoustové kartridže, při jejich vyprázdnění se však vyhodí i mnohem víc drahého materiálu, protože kromě tonerového prachu obsahují i řídicí čipy, poměrně složité mechanické prvky a hlavně nanášecí světlocitlivé válce.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání