Menu
CHIP Speedtest

Test Opery 11: Konec jedné éry Firefoxu

02.02.2011 16:32 | Redakce Chip
Test Opery 11: Konec jedné éry Firefoxu
Nová verze prohlížeče je ještě rychlejší, podporuje rozšíření a má podstatné zlepšení v řízení záložek. Zdá se, že Opera má šanci získat mnoho nových uživatelů.

TADY TO JE! Nový, krásný, pohledný – Opera 11!  Výrobce představil novou verzi prohlížeče s celou řadou změn. Došlo k podstatnému zlepšení v řízení záložek, lepší ovládání myší a pozor … jako Chrome, nebo Firefox – Opera podporuje rozšíření!

Chybí však podpora GPU, která je přítomna v Internet Exploreru 9 Beta, Firefoxu 4 Beta a Google Chrome 8.0 (musíte aktivovat ručně).  Má na to, aby nová verze prohlížeče obstála v testu benchmarku?  Samozřejmě, že jsme se rozhodli podívat se na to.

Tab Stacking, nebo-li seskupení karet

Seskupování karet je jedna z nejzajímavějších vlastnosti nové opery. Co dělat, když už nemáte místo pro nové záložky? Můžete seskupovat. Je to velmi jednoduché, stačí přesunout jednu kartu na druhou a máte hotovo. To umožňuje udržování pořádku v okně prohlížeče. Pak už stačí najet myší na seskupenou záložku a zobrazí se přehled seskupených záložek (viz. obrázek níže).

Takhle vypadá Tab Stacking, seskupení dvou karet!
Takhle vypadá Tab Stacking, seskupení dvou záložek!

Ne každý ví, ale byla to právě Opera kdo přišel se záložkami v internetovém prohlížeči. V dnešní době už neexistuje prohlížeč, který by nevyužíval funkci záložek. Infografika ukazuje, jak se záložky v Opeře měnily.

Od uvedení první verze Opery uplynulo již 15 let.
Od uvedení první verze Opery uplynulo již 15 let.

Gesta myší

Dalším prvkem, který je známý především z Opery jsou gesta myší. Pro ty, kteří nemají zkušenosti s touto funkcí, může být první kontakt trochu nepřirozený. Stačí pár minut používat gesta myší a nebudete moci se od nich odtrhnout. Opera 11 představuje vizualizaci gest, které umožní mnohem rychleji se přizpůsobit. Úplný seznam gest podporovaných prohlížečem je k dispozici na této adrese.

Gesta myší jsou nyní zobrazeny v intuitivní grafické podobě.
Gesta myší jsou nyní zobrazeny v intuitivní grafické podobě.

Opera podporuje rozšíření!

Někdo u společnosti Opera Software nakonec zmoudřel a my jsme za to velmi rádi. Opera zatím nepodporovala možnost externího rozšíření prohlížeče a dle mého názoru to byl jeden z důvodu, proč měl prohlížeč poměrně omezený počet uživatelů. Opera už nemohla dále přehlížet možnost rozšiřování prohlížeče, kterou plnohodnotně nabízejí jak Firefox, Chrome, tak i IE. Opera 11 už konečně podporuje požadované rozšiřování.

V současné době má Opera k dispozici kolem 410 (2.února 2011) různých rozšíření. Ve srovnání s Chrome, nemluvě o Firefoxu je to velmi zanedbatelné číslo, ale to je jistě jen otázkou času. Všechna rozšíření lze stáhnout přímo z adresy addons.opera.com/addons/extensions.

Rozšíření, podobně jako v Google Chrome, jsou viditelné v pravém horním rohu.
Rozšíření, podobně jako v Google Chrome, jsou viditelné v pravém horním rohu.

Další změny v prohlížeči

Změny postihly i adresní řádek, který je nyní barevně odlišený a vybaven příslušnou ikonou, podle toho zda se jedná o šifrované spojení, nebo nikoliv. Drobné vylepšení, které nás může chránit před přihlášením do zfalšované url adresy banky.

Nyní budeme vědět, zda aktuálně navštívená url adresa je bezpečná, nebo nikoliv.
Nyní budete vědět, zda aktuálně navštívená url adresa je bezpečná, nebo nikoliv.

Ne každý ví, že Opera má zabudovaný e-mailový klient. Jak tvrdí vývojáři, i tohoto klienta výrazně ve verzi 11 vylepšila. E-mailový klient v době webmailu osobně nepovažuji za poněkud vhodný.

Výraznější změny a vylepšení se týkají možnosti automatické aktualizace prohlížeče. Od nynějška, funkce nejen aktualizuje program, ale také nainstalované rozšíření.

Kromě podpory pro rozšíření a WebSockets (zajišťuje duplexní komunikaci prohlížeče a serveru), podporuje prohlížeč CSS3 a HTML5. Mimochodem, i když výrobce se touto informací nechce příliš chlubit, nová verze Opery je ještě rychlejší než předchozí verze.

Je také vhodné zmínit funkci, která umožňuje blokovat reklamu typu FLASH. Nicméně, toto nenastane úplně, protože ne všechny animace mohou být zablokovány. Pokud chcete vidět jednu z animací… klikněte na ní, zatímco zbytek animace nebudou rušit nás. Funkce se nachází v pokročilém nastavení vašeho prohlížeče (CTRL + F12) „Pokročilé volby“ a následně „Obsah“.

Výsledky testů, porazí Opera konkurenci?

Jako první na řadu přichází test FishIE Tank. Jeho cílem je studovat, do jaké míry prohlížeč využívá výpočetní výkon grafických procesorů (GPU). Opera 11 stále ještě akceleraci nepodporuje! Znamená to, že prohlížeč ztratí ve všech zkouškách?

Test FishIE Tank používá akceleraci grafickou kartu (GPU).
Test FishIE Tank používá akceleraci grafickou kartu (GPU).

Test GUIMark 2 vykresluje možnosti HTML5. Výsledky testu jsou poněkud překvapivé, jelikož Opera předběhla svoji konkurenci o několik délek.

GUIMark 2 testuje možnosti využití HTML5.
GUIMark 2 testuje možnosti využití HTML5.

V8 Benchmark zkoumá výkon JavaScriptu. Benchmark byl vyvinut společností Google, takže výsledky prohlížeče Google Chrome nikoho nepřekvapí. Opera 11 získala druhé místo. Na posledních dvou místech se umístila beta verze Mozilla Firefox, a na samém konci testu se testovací verze Internet Exploreru 9.

V8 Benchmark v6. Test vytvořený společností Google, tvůrce prohlížeče Chrome.
V8 Benchmark v6. Test vytvořený společností Google, tvůrce prohlížeče Chrome.

V testu SunSpider nová verze Opery zaujala druhé místo. Na prvním ístě opět skončil Google Chrome. Nicméně, rozdíly mezi jednotlivými prohlížeči jsou nepatrné … s výjimkou Internet Exploreru, který se odchyluje od ostatních trochu více.

SunSpider je jedním z nejpopulárnějších testů JavaScriptu.
SunSpider je jedním z nejpopulárnějších testů JavaScriptu.

Poslední test kontroluje kompatibilitu se standardem HTML5. Jak můžete vidět, Opera 11 má ještě stále co dohánět. Zkontrolujte si svůj prohlížeč. Stačí navštívit adresu html5test.com.

Kontrola dodržování standardu HTML5. Stačí jít na http://html5test.com.
Kontrola dodržování standardu HTML5. Stačí jít na http://html5test.com.

Shrnutí

A teď zcela subjektivní shrnutí! S Operou jsem se vrátil do časů, kdy byla dostupná ještě verze 6. V době kdy existoval Internet Explorer a Netscape to byl velmi inovativní prohlížeč. Postupem času se objevil Firefox, který umožňoval rozšíření a možnost konfigurace prohlížeče. Opera to neumožnovala a tak jsem se rozhodl ji odinstalovat. Pak přišel na scénu Google Chrome. Aplikace, která mi dávala všechno to, co měl Firefox (obecně je mnohem rychlejší).

Obecně se Opera 11 vrací do války s ostatními prohlížeči vyzbrojená o funkci rozšíření. Absence této funkce byla jedním z hlavních důvodu, proč většina uživatelů odpouštěla od tohoto prohlížeče.

Nyní, je velká šance, že na mém desktopu uvidím opět ikonu s velkým červeným "O". A jak vám se líbí nová Opera?

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání