Menu
CHIP Speedtest

Test: Panasonic Nostalgic Clear

15.09.2013 08:00 | Redakce Chip
Test: Panasonic Nostalgic Clear
Vstoupíte-li do místnosti osvětlené žárovkou Panasonic Nostalgic Clear, ani na druhý pohled nepoznáte, že se jedná o úspornou LED žárovku. Má čiré sklo a pokud svítí, nepoznáte, že v něm není wolframové vlákno. Přitom má příkon jen 6,4 W a nahradí 40W klasickou žárovku. Používají je i na Pražském hradě.

 

 

 

LED žárovky mají oproti klasickým halogenovým spořivkám výhodu v podobě delší výdrže a nižší ekologické zátěže. Pokud se porouchají, nemusíte je vyhazovat do nebezpečného odpadu, a navíc mohou poskytovat teplejší světlo, které se přibližuje kvalitě obyčejné žárovky. Kromě tohoto modelu se ale všechny LED žárovky (včetně v tomto čísle recenzované žárovky Benq A60AI) prodávají v mléčném provedení, které zakrývá LED diody a umožňuje rovnoměrnější rozptýlení světla po místnosti. Jedinou výjimku zatím tvoří žárovky Panasonic Nostalgic Clear, jejichž sestava LED diod napodobuje wolframové vlákno klasické žárovky tak, že jej není nutné skrývat pod mléčné sklo stínivky. Tato žárovka navíc poskytuje příjemné žluté světlo, které je k nerozeznání od běžné žárovky. Světelnou kvalitu těchto žárovek dokládá fakt, že se jimi nebála správa Pražského hradu osadit historické prostory včetně Vladislavského sálu. V porovnání se žárovkou Benq má Nostalgic Clear dvě nevýhody, a to nižší světelný výkon, který odpovídá klasické 40W žárovce (na podzim se podle výrobce začne prodávat i ekvivalent 60W žárovek), a absenci funkce Light Dimming, která slouží pro regulaci světelného výkonu. Na druhou stranu ale nabízí přirozenější světlo. Oba typy žárovek jsme nainstalovali do dvou propojených místností a z přímého porovnání lze jasně vidět, že Benq A60AI produkuje o poznání chladnější světlo. Panasonic Nostalgic Clear je bohužel dražší než porovnávaná žárovka Benq s vyšším výkonem (a díky možnosti ztmavování vyšším úsporným potenciálem), pokud ale hledáte plnohodnotnou náhradu klasické žárovky, doporučujeme rozhodně tu od Panasonicu.  Výrobce deklaruje životnost v délce 40 000 hodin nebo 100 000 sepnutí, ale stejně se na ni vztahuje pouze dvouletá záruka. Žárovka v ceně cca 750 Kč se v ideálním případě zaplatí za 30 měsíců 6hodinového využití, doporučujeme ji tedy instalovat hlavně do místností, kde se často svítí.

 

Technická data

Technologie osvětlení   LED

Světelný výkon                                470 lm

Příkon                                  6,4 W

Životnost                            40 000 hodin / 100 000 zapnutí

Barevná teplota               2 700 °K

Doba náběhu                    < 1 sekunda

Záruka                                 36 měsíců

Rozměry a hmotnost                    64,5 mm x 121 mm, 120 g

Cena: cca 750 Kč

CHIP výborný 1,5

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání