Menu
CHIP Speedtest

Test: Samsung Ativ Book 730U

16.08.2013 16:00 | Redakce Chip
Test: Samsung Ativ Book 730U
Ultrabooky Samsung tradičně získávají v našich srovnávacích testech vysoké hodnocení, především pak modely vyšších řad 7 a 9. Samsung si většinu dílů vyrábí sám, takže dokáže kontrolovat kvalitu komponent.

 

 

 

To je vidět hlavně na displeji, který je takřka famózní a kterému se v případě tohoto ultrabooku dá vytknout jen absence dotykové vrstvy, potažmo kombinace s Windows 8, která se bez dotykového displeje špatně ovládají. Jinak má displej nadprůměrně kvalitní podání barev, vysoký jas (319 cd/m²) i kontrast (157:1) a dokonalé zpracování detailů, takže při práci s takto malou úhlopříčkou nijak nevadí ani vysoké rozlišení 1 920 x 1 080 bodu. Displej je navíc matný, což jsme ocenili právě teď v létě, kdy lidé vynášejí notebooky z pracoven na plovárnu či restaurační zahrádku. I když nemá port pro připojení do dokovací stanice ani 3G modem a obsahuje dedikovaný grafický čip Radeon HD 8500M, hodnotíme jej především jako pracovní nástroj, a to hlavně díky kombinaci nadprůměrné mobility, zmíněného displeje a vynikající klávesnice, jejíž tlačítka mají sice malý zdvih, ale přesný chod, který navíc doprovází příjemně vyladěná zvuková kulisa. Rozložení klávesnice i velikosti tlačítek nelze nic vytknout, snad jen staromilci by ocenili vetší rozestup mezi čtveřicemi funkčních kláves a o něco vetší kurzorové klávesy. Píše se na ní ale skvěle a nezklame ani uživatele, kteří se živí psaním delších textů.

Díky výkonnému CPU a GPU a hlavně integrovanému SSD disku (s průměrnou rychlostí zápisu a čtení 198,82 MB/s) dosáhl Samsung 730U vynikajících benchmarkových výsledků a nezklamal ani z hlediska výdrže akumulátoru, který v klidu stačí na téměř osm hodin kancelářské práce nebo na více než šest hodin multimediálního provozu. Portová výbava je na ultrabook slušná. Kromě jednoho portu USB 3.0 a dvojice pomalejších USB 2.0 obsahuje digitální videovýstup HDMI, čtečku paměťových karet, analogový audiojack a výklopný LAN port. Jelikož akumulátor nelze vyjmout, na spodní straně notebooku se pro případ zatuhnutí systému nachází resetovací otvor.

Shrnutí

Ultrabook Samsung Ativ Book 730U doporučujeme hlavně uživatelům, kteří na něm budou primárně pracovat a budou jej často přenášet. Za stejné peníze lze samozřejmě sehnat ještě výkonnější herní notebooky, ty jsou ale větší a těžší.

Michal Bareš

Plus: dokonalý displej, příjemná klávesnice, bohatá výbava

Minus: nedotykový displej, nemá 3G modul

Cena: cca 28 500 Kč

 

Technické specifikace

CPU / RAM         Core i5-3337U (1,80 GHz) /4 GB

Grafika                 AMD Radeon HD 8500M

Displej (úhlopříčka / rozlišení)   13,3“ / 1 920 x 1 080 bodů / matný

SSD / ODD          128 GB / -

Porty                    2x USB 2.0, 1x USB 3.0, HDMI, LAN, WLAN, Bluetooth, čtečka pam. karet

Výdrž na akumulátor (max. / min.)         7:59 / 6:05 hodiny

Rozměry / hmotnost     32,3 x 21,7 x 1,9 cm / 1,5 kg

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání