Menu
CHIP Speedtest

Test smartphonu Apple iPhone 5

25.11.2012 14:20 | Redakce Chip
Test smartphonu Apple iPhone 5
Design nového iPhonu vyvolal hned po jeho uvedení nadšené i posměšné reakce, což jen vypovídá o tom, že Applu se povedlo, co zamýšlel, tedy spojit zažitý vzhled iPhonu se zásadnější změnou konstrukce.

 


 

Na první pohled je patrné hlavně zvětšení displeje o jednu řadu ikon na výšku při zachování jeho šířky. Znatelně se tak změnil poměr stran a rozlišení displeje, z čehož mají jistě radost výrobci aplikací. Dokud nemáte telefon v ruce, nevšimnete si další změny, kterou je výrazné snížení hmotnosti. Zatímco iPhone 4S vážil 140 gramů, iPhone 5váží jen 114 gramů. Papírově to tak nevypadá, ale v ruce je snížení hmotnosti opravdu velmi znatelné. Díky integraci dotykové vrstvy přímo do TFT displeje mohl Apple snížit tloušťku telefonu o milimetr, na necelých 8 mm, což z něj dělá nejtenčí doposavad testovaný smartphone, který prošel naší laboratoří. Kvalita provedení je podle očekávání prvotřídní, a to samé platí i o rychlých reakcích displeje a vynikajícím zobrazení. V některých ohledech ale použitý LCD/TFT panel drobně zaostává za sytou černí, kterou dokážou nabídnout jen AMOLED displeje. Z naměřených hodnot ale vyplývá, že displej iPhonu 5 má vyšší svítivost (586 cd/m2), ale o něco nižší kontrast (178:1) než Super AMOLED displej Galaxy S3 (303 cd/m2, 192:1). Výdrž 1 440mAh akumulátoru není nejvyšší – iPhone 5 dokáže na jedno nabití telefonovat po dobu 5 hodin a 34 minut a pracovat s internetem po dobu 5 hodin a 47 minut. Na druhou stranu ale nabití akumulátoru trvá jen 95 minut. Námi testovaný model obsahoval LTE modem na frekvenci 1 800 MHz a data přes 3G sítě dokázal přenášet dvojnásobnou propustností 42,2 Mb/s. Telefon je vybaven novým miniaturním portem Lightning, redukci na starší Apple konektor ale musíte dokoupit.

Apple iPhone 5 přichází na trh s novou verzí iOS 6, která oproti předchozí generaci obsahuje řadu vylepšení a usnadnění, ale bohužel také extrémně nepovedené mapy. Zatímco iOS 5.X obsahoval mapy od Googlu, nový mapový podklad v iOS 6 je o několik řádů horší. Nový iOS mohou zdarma z internetu stáhnout i majitelé starších generací telefonů iPhone. Pro testování jsme měli k dispozici nejdražší, 64GB verzi iPhonu, která přijde na bezmála 23 000 Kč. Nejlevnější verze s 16GB pamětí pak stojí okolo 18 000 Kč. K takto vysoké ceně nemá smysl nic dodávat. Přestože je iPhone zdaleka nejdražším smartphonem na trhu, je o novou verzi takový zájem, že čekací doby se pohybují okolo tří až čtyř týdnů.

 

Shrnutí testu

Výborný, ale zdaleka už ne nejlepší telefon na trhu. V našich testech skončil až za Galaxy S3 a LG 4X HD. Apple iPhone nabízí opět nejvyšší laťku luxusu v podobě špičkového zpracování, dokonalého displeje a vynikající mobility. Přesto se nemůžeme ubránit pocitu, že tentokrát to Apple s cenou trochu přehnal.

 

plus: Vynikající zpracování, bohaté funkce a nízká hmotnost

minus: Vysoká cena, nepovedené mapy v iOS 6

Cena: cca 23 000 Kč

 

Technická data

Sítě                        GSM, EDGE, UMTS, LTE

Výdrž na baterie (hovor/on-line)            5:34 h/5:47 h

Hodnota SAR                    0,90 W/kg

Výbava                Wi-Fi, USB 2.0, Bluetooth, GPS

Displej (úhlopříčka/rozlišení)     4“/1 136 x 640 bodů

Uživatelská paměť (interní/externí)       64 GB/–

Operační systém             Apple iOS 6

Rozměry a hmotnost     5,9 x 12,4 x 0,8 cm/114 g

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání