Menu
CHIP Speedtest

Test: Sony KDL-46W905A

17.07.2013 11:15 | Redakce Chip
Test: Sony KDL-46W905A
V naší testovací laboratoři jsme si mohli vyzkoušet první televizor Sony, který využívá novou technologii Triluminos. Podrobné informace o tom, jak tato technologie pracuje, jsme přinesli v minulém čísle Chipu v technickém lexikonu věnovaném tzv. kvantovým bodům.

 

 

 

Podsvícení panelu je namísto bílých LED diod realizováno diodami modrými. V kombinaci s novými barevnými filtry tvořenými nanočásticemi vytváří zobrazovací panel intenzivnější barvy s větším množstvím odstínů a nabízí tak přirozenější obraz s jemnějšími detaily. Během testu jsme se přesvědčili, že se nejedná o žádný marketingový trik a televizor s obrazovkou Triluminos opravdu disponuje větším barevným gamutem, než nabízí standardní sRGB, který se vyrovná barevnému rozsahu OLED displejů. Z hlediska reprodukce barev nechává tento 46“ televizor konkurenci stávajících LCD a plazmových televizorů daleko za sebou. Z hlediska kontrastu se nová technologie OLED panelům sice vyrovnat nedokáže, i tak jsme ale televizoru naměřili vynikající šachovnicový kontrast na úrovni 198:1.

Při zkoumání kvality zobrazení TV signálu jsme jak v 2D, tak ve 3D režimu byli svědky bohatých, přirozených barev a vysokého kontrastu. Vynikající obraz televizor prezentoval i v ostatních testovaných režimech: obraz v kvalitě SD byl ve všech zkoumaných scénách čistý a ostrý, jen při rychlých pohybech kamery jsme zaznamenali drobné obrazové skoky a zoubkování rovných linií, ale s tímto jevem se nedokáže lépe vypořádat ani většina konkurenčních televizorů. Reprodukce obrazu v HD kvalitě je naprosto dokonalá. Při přehrávání DVD a Blu-ray disků jsme ocenili vynikající trasování, díky kterému jsou na obrazovce dobře vidět i jinak méně patrné detaily tmavých scén. Zkoumání rovnoměrnosti podsvícení odhalilo drobné odchylky v jednolitosti, ty ale nejsou při sledování obrazu nijak rušivé. Při pohledu z ostrého úhlu se povrch černé obrazovky jeví lehce do červena.

Výbava televizoru je příkladná: k dispozici jsou veškeré digitální tunery, možnost drátového i bezdrátového připojení do domácí sítě, HbbTV, webový prohlížeč i portál s aplikacemi. Součástí balení jsou čtvery 3D brýle. Díky mobilním aplikacím lze televizor ovládat i ze smartphonu nebo tabletu. V době uzávěrky navíc ke každému televizoru firma Sony v ceně 49 990 Kč přibalovala i špičkový telefon Xperia Z.

Shrnutí testu

Díky technologii displejů Triluminos získala firma Sony značný náskok před konkurencí, alespoň co se kvality barevného podání týče. Kvalitám panelu se nemohou vyrovnat ani ty nejkvalitnější stávající plazmové či LCD obrazovky. Vynikající je i kvalita zpracování všech testovaných videozdrojů. Rezervy vidíme v horší rovnoměrnosti podsvícení a ocenili bychom i lepší výběr obsahu na webovém portálu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání