Menu
CHIP Speedtest

Test: Sony Vaio Pro 11

16.08.2013 13:30 | Redakce Chip
Test: Sony Vaio Pro 11
Nové Sony Vaio Pro 11 je nejmenším a hlavně nejlehčím ultrabookem s procesorem třídy Intel Core iX, dokonce již v podobě nejnovější generace Haswell. Byl to první ultramobilní procesor této generace, který jsme zatím měli v ruce, takže jsme byli zvědavi nejen na jeho výpočetní výkon, ale hlavně na úsporný provoz a na výkon integrované grafiky Intel HD 4400.

 

 

 

Výsledky benchmarků ukazují lehký výkonnostní nárůst v porovnání s předchozí generací, důležité ale je, že procesor s lehkostí stačí na provoz všech aplikací, které může mobilní uživatel potřebovat, a nijak tedy nezdržuje při práci, k níž je tento ultrabook určen především. Díky pokročilým úsporným technologiím nepotřebuje tento procesor tolik chlazení, takže jej bylo možné umístit do šasi, které na nás působilo nejlepším dojmem. Jsme zvyklí na ledacos, ale tělo tohoto trpaslíka je opravdu úchvatné. Je vyrobeno z nadstandardně kvalitního karbonu, je lehké, pevné a zařízení s tloušťkou 13–17 mm spolehlivě ochrání.

Firma Sony použila nový typ displeje s mobilní verzí technologie Triluminos. Podrobné technologické rozdíly mezi mobilní a televizorovou verzí tohoto displeje se nám do uzávěrky nepodařilo zjistit, předpokládáme však, že se jedná spíš o marketingové označení než o plnohodnotný „Quantum Dot“ panel. V každém případě není špatný, ale například panel ultrabooku Samsung Ativ Book 730U nám připadal o něco lepší. Jednou z hlavních výhod technologie Triluminos má však být větší barevný gamut, takže to, že barvy se na displeji nejeví tak sytě jako na Samsungu, může být způsobeno jejich přesnějším podáním. Displej Samsungu se nám ale líbil víc i z hlediska kontrastu, jasu a především zorných úhlů, které jsou u technologie Triluminos poněkud omezenější, a z bočního pohledu z úhlu nad 45° od osy pohledu se viditelně snižuje kontrast. U převážně pracovního ultrabooku to ale opět může být považováno za klad, protože koneckonců na displej notebooku má vidět hlavně uživatel, a ne někdo, kdo sedí na sedačce vedle něj. Největší výtku máme k lesklému povrchu dotykového Full HD displeje, který si mohl výrobce (alespoň u vybraných modelů) odpustit, protože znatelně snižuje viditelnost při práci mimo kancelář, a na cesty se tento ultrabook hodí nejlépe.

Výbava notebooku je i přes malé rozměry téměř plnohodnotná. Chybí port pro připojení do dokovací stanice a přivítali bychom 3G modem. Na druhou stranu má Vaio Pro 11 dva porty USB 3.0, plnohodnotný HDMI port, kombinovaný audiojack pro headset a čtečku SD karet. Na levém boku jsme nalezli i čudlík pro reset baterie. Lahůdkou je standardně dodávaný modul pro připojení LAN, kterou lze zapojit do napájecího adaptéru a ten pak pomocí integrovaného zabezpečeného Wi-Fi hotspotu přivede internet do počítače. Heslo pro přístup je napsáno na LAN modulu, takže je vždy rychle k dispozici.

Zajímavým konstrukčním prvkem je spodní část displeje, která po rozevření slouží k nadzvednutí klávesnice do ergonomičtější polohy. Klávesnice samotná je přehledně rozložena, nenašli jsme na ní žádné nelogičnosti, jen tlačítka by při menší vzdálenosti ostrůvkových kláves mohla být větší. Delší texty se na ní psát dají, ale uživatelé, kteří jsou zvyklí psát deseti prsty, se na ní budou cítit poněkud omezeně.

Mininotebooky od Sony byly vždy hodně drahé, ale v tomto případě nasadil výrobce cenu na příjemnou úroveň těsně pod 30 000 Kč. S ohledem na výkonný procesor, SSD disk, dotykový Full HD displej a použité šasi je to cena, za kterou se bude Vaio 11 Pro určitě dobře prodávat.

Technická data

CPU / RAM         Intel Core i5-4200U (1,6–2,3 GHz) / 4 GB

Grafika                 Intel HD 4400

Displej (úhlopříčka / rozlišení)   11,6“ / 1 920 x 1 080 bodů / lesklý / dotykový

SSD / ODD          128 GB / -

Porty                    2x USB 3.0, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, čtečka pam. karet

Výdrž na akumulátor (min. / max.)         2:46 / 6:37 h:m

PCMark 7 / 8 (body):     4 181 / Home 2249, Creative 2076, Work 4054

3DMark (body):                               ICS 17 851 / CG 3466, FS 489

Cinebench R11.5             CPU 2,21 / OpenGL 15,23 fps

Rozměry / hmotnost     28,5 x 19,7 x 1,3–1,7 cm / 860 g

CHIP výborný 1,3

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání