Menu
CHIP Speedtest

Test termosublimačních tiskáren

15.09.2010 18:28 | Redakce Chip
Test termosublimačních tiskáren
V každém oboru platí, že nejlepší výsledky odvádějí specialisté. V oblasti domácího tisku fotografií tomu není jinak. Pokud rádi tisknete fotografické vzpomínky, nemusí být inkoustové tiskárny jedinou volbou. Výborný výsledek zaručí termosublimační tiskárny.

Termosublimačních tiskáren není na trhu mnoho, sami jsme však byli překvapeni, jak málo z modelů, které jsou nabízeny v internetových obchodech, je u nás reálně k dostání. Vývoji těchto zařízení se dnes věnuje už jen hrstka výrobců digitálních fotoaparátů a i řada z nich s termosublimačními tiskárnami pomalu a potichu končí. Oslovili jsme všechny značky „papírově“ přítomné na českém trhu, k otestování však nakonec dorazily pouze modely značek Canon a Fujifilm. Teoreticky prodává tyto tiskárny ještě firma Sony, avšak v tak malých objemech, že je nedrží ani skladem a každý kus musí objednávat v zahraničí, což v praxi znamená, že jich moc neprodá. Olympus byl v této kategorii dlouho lídrem trhu, ani on však (alespoň v současnosti) nedisponuje ani jedním aktuálním modelem.

Malá obliba termosublimačních přenosných fototiskáren je určitě dána tím, že většina lidí si raději pořídí praktičtější inkoustovou tiskárnu, která dokáže kromě fotografií tisknout i běžné dokumenty a umí tisknout na formát A4. Všeobecné povědomí, že inkoustové tiskárny tisknou fotografie lépe a levněji než zařízení termosublimační, však není úplně pravdivé. Záleží na tom, s jakými inkoustovými tiskárnami bychom tiskárny termosublimační srovnávali.

Jako vždy při našich testech jsme se rozhodli v praxi vyzkoušet tisk stejných předloh na různých tiskárnách a výsledky jsme porovnávali jak okem, tak po skenu při vysokém rozlišení. Na skenovaných záběrech jasně vidíte, jak se jednotlivé výtisky liší, ale pouhý pohled na sken nedokáže nahradit subjektivní pocit ze zhotovené fotografie, když ji držíte v rukou. Inkoustový tisk je realizován s vyšším rozlišením, než s jakým pracují termosublimační tiskárny, takže sken detailů ukazuje vyšší přesnost inkoustového tisku, nicméně rozlišení a detaily nejsou vše. Termosublimační tiskárny si dokážou lépe poradit s rozložením a propojením jednotlivých barev a navíc jsou ihned po výjezdu z tiskárny vybaveny povrchovou vrstvou, která jim dává lesk, ochranu před mechanickým poškozením, UV zářením a otisky prstů. Při prohlížení jsou tedy na omak příjemnější než fotografie z inkoustové tiskárny. Pokud si nedokážete představit, jak vypadá fotografie z termosublimační tiskárny v reálu, stačí si zajít do fotografické portrétní budky, jakou běžně najdete v metru nebo v nákupních střediscích. Tyto samoobslužné portrétní stanice využívají k tisku právě termosublimační tiskárny.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání