Menu
CHIP Speedtest

Test: TerraMaster F2-300

21.04.2013 08:00 | Redakce Chip
Test: TerraMaster F2-300
Nabídka NAS disků je v současné době bohatá, přesto se stále objevují nové značky. Dvoudiskový model TerraMaster F2 je zajímavý svou cenou a praktickou hliníkovou skříní s držátkem pro přenášení a dvěma snadno přístupnými šachtami pro 3,5“ disky.

 

 

 

Pozice pro disky jsou osazeny dvojicí 2TB HDD Seagate Barracuda – srovnatelný model od firmy Synology přijde cca na 11 500 Kč. Disky lze provozovat v režimu JOBD, RAID0 a RAID1, defaultně je nastaven RAID 0 s celkovou kapacitou 2 TB. Kromě gigabitového LAN portu je NAS server vybaven i USB 3.0 portem pro připojení k osobnímu počítači. NAS se připojí jako disková jednotka, lze tedy na něj snadno nahrát celou sbírku multimediálních souborů. Sekvenční zápis dat je tak rychlejší a pohybuje se okolo 146 MB/s, čtení probíhá rychlostí 129 MB/s. V praktickém provozu v síti jsme při přenášení 1,6GB souboru naměřili rychlost zápisu 15,2 MB/s a rychlost čtení 45,6 MB/s.

F2 se prodává i ve verzi bez instalovaných disků (za 2 690 Kč). Instalace disků je díky snadno otevíratelným šachtám snadná, pokud tedy chcete ještě trochu ušetřit, kupte si prázdnou variantu (dva 2TB disky Barracuda přijdou cca na 4 600 Kč). K produktu se dodává pouze elektronický anglický návod. Ten je sice podrobný, chybí mu ale část s návodem na „rychlou instalaci“ a celkově by mohl být lepší – například heslo a login pro první přihlášení jsou zmíněny jen tak mimochodem a hodně nenápadně na straně 19.

Ve stand-by režimu jsme NAS serveru naměřili příkon 5 W, při chodu pak 13,5 W. NAS server TerraMaster F2-300 je levná krabička se slušnými parametry a praktickou možností připojení přes USB 3.0, ale méně přátelským ovládáním. Můžeme ji doporučit spíše pokročilejším uživatelům, znalým zákoutí nastavení sítě a anglického jazyka.

 

Počet diskových šachet                               2x 3,5“

Kapacita              2x 2 TB (Seagate Barracuda)

Diskové režimy JOBD, RAID0, RAID1

Protokoly                           Samba, FTP, WebDav, uPNP, iTunes, Bittorent

Přenosová rychlost čtení LAN / USB                       45,6 MB/s / 129 MB/s

Přenosová rychlost zápisu LAN / USB                    15,2 MB/s / 146 MB/s

Rozměry             21,5 × 12,9 × 11,3 cm

Spotřeba stand-by / provoz       5 W / 15 W

INFO     www.conquest.cz

Chip dobrý (2,4)

Cena: 7 690 Kč (vč. disků)

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání