Menu
CHIP Speedtest

Test všech ultrabooků na našem trhu

06.02.2012 12:50 | Redakce Chip
Test všech ultrabooků na našem trhu
Musí být štíhlé, musí být lehké a měly by být i pohledné. Musí se umět rychle probudit, vydržet dlouho pracovat a měly by být i dostatečně výkonné. Je toho hodně, co od ultrabooků očekáváme, ale jak jsou na tom doopravdy?

Supertenký počítač, který byste mohli přenášet stejně snadno jako tablet, ale který by disponoval stejným výkonem a výbavou jako běžný notebook. To se snadno řekne, ale hůř udělá. Intel se rozhodl, že se vší svou vahou zasadí o vznik přesně takové kategorie mobilních počítačů, které samozřejmě budou využívat jeho procesory. Aby produkty jednotlivých výrobců splnily požadavky pro označení UltrabookTM, musí splňovat řadu kritérií.

Záměr Intelu je jednoduchý. Kromě toho, že chce prodávat co nejvíc procesorů, snaží se najít způsob, jak oživit stagnující zájem o nákup notebooků, způsobený příchodem Applu iPad a tabletů s operačním systémem Android. Zatímco disponuje skvělými mobilními procesory určenými pro notebooky, v kategorii tabletových procesorů zatím opravdu konkurenceschopný produkt nemá, zato disponuje dostatkem peněz, které může věnovat na podporu vývoje ultrabooků. Aby si výrobci mohli do kapsy Intelu sáhnout, musí při vývoji ultrabooků splňovat řadu přísných požadavků. Podrobnější seznam těchto parametrů najdete v tabulce vpravo.

Už v minulém testu prvních ultrabooků jsme zaznamenali velkou podobu ultrabooků s ultrapřenosným notebookem MacBook Air, se kterým přišel Apple na trh už před několika lety. Nově uvedené modely už naštěstí nevypadají všechny jako Air a nabízejí řadu funkcí, které první ultrabooky neměly. V nabídce výrobců navíc většinou bývají dvě konfigurace s rozdílně výkonným procesorem a s odlišnou kapacitou (ideálně) SSD disku. Vzhledem k tomu, že dražší varianty vyjdou skoro na stejné peníze jako MacBook Air, bude u movitějších a převážně profesionálních (nebo korporátních) uživatelů záležet hlavně na tom, zda budou chtít pracovat s operačním systémem MacOS, nebo zda dají přednost Windows a ultrabookům. V tomto srovnávacím testu jsme se rozhodli porovnat všechny v současné době dostupné ultrabooky nejen mezi sebou, ale i s MacBookem Air, jehož výkonnostní výsledky jsme naměřili pod přeinstalovaným systémem Windows.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání