Menu
CHIP Speedtest

Test: WD My Net N900 Central 2TB

18.04.2013 12:45 | Redakce Chip
Test: WD My Net N900 Central 2TB
Společnost Western Digital je známa hlavně jako výrobce pevných disků, kromě nich však vyrábí i mediální přehrávače a síťové produkty. Vyzkoušeli jsme dvoupásmový Wi-Fi router kombinovaný s NAS serverem, přesněji řečeno s integrovaným 2,5“ 2TB pevným diskem, který má stejné funkce jako základní jednodiskový NAS server.

 

 

 

Integrace HDD disku do routeru je skvělý nápad, protože řada běžných uživatelů se vyděsí již při zmínce o NAS serveru, natož aby si jej pořizovala a sama konfigurovala. Takto dostanou kompletní a přednastavené řešení v jedné krabičce. Stačí nahrát data, a můžete k nim přistupovat nejen z osobních počítačů v rámci LAN/Wi-Fi, ale i ze smartphonů či tabletů, pro které je k dispozici aplikace WD 2go, určená pro Android i pro iOS. Interní disk do těchto aplikací dokáže streamovat hudbu, videa, fotografie a další dokumenty (doc, txt, xls, pdf…).

Instalace je extrémně snadná. MyNet N 900 stačí připojit ke zdroji internetu, zapnout, zadat do prohlížeče adresu 192.168.1.1, heslo, a dostanete se do přehledného grafického menu, které bylo vytvořeno tak, aby se v něm vyznali i uživatelé, kteří o sítích nic nevědí. Měli by však umět změnit heslo pro přístup do ovládacího rozhraní, které je defaultně univerzální pro všechna zařízení stejného typu. Například D-Link lepí na své routery štítky s předem vygenerovaným a do routeru zadaným unikátním heslem, běžní uživatelé se tedy vůbec nemusí zabývat vstupem do menu, a přesto mají domácí Wi-Fi síť zabezpečenou pomocí WPA2-PSK klíče. Tento nápad by WD měl převzít, protože pokud necháte router veřejně běžet ve stavu, v jakém jej vybalíte z krabice, bude přístupný komukoliv, kdo si dokáže najít na internetu návod a v něm slůvka „admin“ a „password“. Každopádně lze ale router snadno a rychle nastavit bez nutnosti instalace jakéhokoliv softwaru, a to i díky rychlému návodu na přebalu přiloženého instalačního CD (které tak vlastně ani nepotřebujete). My Net N900 Central podporuje i připojení pomocí WPS.

Router pracuje na frekvenci 2,4 a 5 GHz, přičemž obě pásma lze provozovat najednou. Celková propustnost je 2x 450 Mb/s. Dosah zařízení postačil na pohodlné pokrytí dvoupatrového bytu. Kromě interního 2TB disku lze k routeru připojit pomocí USB portu i další externí úložiště.

Kromě bezdrátového připojení najdeme na N900 Central i čtveřici gigabitových LAN portů. Kopírování dat na interní disk je snadné, router se defaultně přihlásí do domény Workgroup, takže byste neměli mít problém jej automaticky vidět v okolní síti, název domény lze samozřejmě měnit. Kopírování 100GB hudebního archivu MP3 skladeb z externího USB disku do N900 Central probíhalo na 2,4 GHz průměrnou rychlostí mezi 4 až 6 MB/s, a zabralo tedy necelých šest hodin. WD se chlubí technologií FasTrack Plus, která má nastavovat priority propustnosti dat, a to podle vlastní automatické analýzy obsahu. Nejvyšší prioritu mají HD filmy, herní pakety a hlasové služby, nižší prioritu má hudba a obrázky a nejnižší klasické datové pakety pro prohlížení internetu a elektronickou poštu. Není se čemu divit, však se také jedná o domácí, a ne korporátní zařízení. Praktická je možnost nastavení automatické bezdrátové zálohy vybraných dat všech počítačů v síti. Na vnitřní 2TB disk se vejde dostatek multimediálních dat, upozorňujeme ale, že jako záložní server jej vážně brát nejde. Určitě časem odejde, takže opravdu důležitá data zálohujte ještě na jiné úložiště.

Největší radost přinese My Net N900 Central asi majitelům chytrých televizorů s Wi-Fi připojením a hlavně majitelům smartphonů a tabletů, do nichž lze snadno bezdrátově streamovat data (praktické, zvláště pokud neradi pracujete s iTunes). Vyzkoušeli jsme přístup prostřednictvím aplikací pro Android i iOS a obě vykazovaly až nečekanou stabilitu. V klidovém stavu činí příkon routeru 8,1W, při práci s diskem pak 8,9 W.

Shrnutí:

WD My Net N900 Central je zajímavý především svou uživatelskou jednoduchostí. V jedné krabičce dostanete rychlý Wi-Fi router a snadno ovladatelný NAS disk s možností automatického zálohování domácích počítačů a streamování dat do mobilních zařízení.

Michal Bareš

+ Wi-Fi router s 2TB HDD, snadné nastavení a ovládání, stabilní aplikace pro iOS a Android

- HDD není vyjímatelný, pouze jeden disk

Cena vč. DPH: cca 6 700 Kč

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání