Menu
CHIP Speedtest

Thunderbolt - jeden kabel pro všechno

24.11.2011 16:09 | Redakce Chip
Thunderbolt - jeden kabel pro všechno
Thunderbolt se může stát jediným rozhraním, které za pár let na počítači najdete. Je čtyřikrát rychlejší než USB 3.0, jeho konektor je menší a dokáže přenášet i videosignál. Na Macu jej najdete již dnes, na PC bude v roce 2012.

Uživatelé počítačů touží už léta po malém a univerzálním rozhraní, které bude kombinovat dostatečnou přenosovou rychlost pro data i obraz a zároveň bude napájet připojená zařízení. Před více než deseti lety vzniklo sice rozhraní USB, to je ale s ohledem na zpětnou kompatibilitu příliš pomalé a nelze jej revolucionizovat do takové míry, jakou nabízí nový Thunderbolt. Ten snadno nahradí stávající změť kabelů na stole a díky tomu, že za ním stojí Intel, tak pošle do muzea všechna stávající rozhraní HDMI, VGA, DisplayPort, DVI, eSATA a FireWire. Střízlivě si přiznáváme, že USB s největší pravděpodobností přežije, ale bude sloužit hlavně k připojení jednoduchých periferií, jako jsou klávesnice či myš, a to proto, že výrobní náklady i složitost rozhraní USB jsou nižší než u Thunderboltu. Na připojení základních periferií ale stačí USB 2.0, takže je pravděpodobné, že USB 3.0 se nikdy nerozšíří do takové míry, jako tomu bylo u jeho předchozích verzí. Thunderbolt je totiž o mnoho rychlejší než USB 3.0. V tomto článku vám podrobněji popíšeme technologii tohoto superrychlého rozhraní.

 

Plnou verzi článku včetně podrobného technologického popisu a výsledků měření přenosových rychlostí si budete moci přečíst v papírovém vydání Chipu 1/2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání