Menu
CHIP Speedtest

Thunderbolt se blíží, stojí za to přecházet na USB 3.0?

20.05.2011 14:20 | Redakce Chip
Thunderbolt se blíží, stojí za to přecházet na USB 3.0?
Na trhu ještě ani není mnoho externích disků s USB 3.0, a na obzoru už se objevují počítače s novým rozhraním Thunderbolt. Vyzkoušeli jsme první zařízení s Thunderboltem a porovnali jsme jej s USB 3.0.

 

Pokud jste někdy zálohovali obsah 2TB pevného disku na externí disk, nemusíme vám připomínat, jak pomalý je přenos větších objemů dat po rozhraní USB 2.0. Rozhraní USB 3.0 (SuperSpeed USB) přenáší díky propustnosti 5 Gb/s data desetkrát rychleji než jeho předchůdce, takže rychlost přenosu je v podstatě limitována pouze rychlostí připojeného pevného disku. V tomto testu se nejen podrobněji podíváme na technologii superrychlých rozhraní, ale vyzkoušíme také nejmodernější 2,5“ a 3,5“ externí disky, které tato rozhraní využívají.

Zatímco USB 3.0 se pomalu dostává i do levnějšího segmentu základních desek a notebooků, společnost Intel se postarala o trochu zmatku uvedením ještě novějšího, ještě rychlejšího a zatím extrémně málo rozšířeného rozhraní Thunderbolt, dříve kódově označovaného jako Light Peak, které by v budoucnu mělo nahradit všechna ostatní rozhraní. Uvedení Thunderboltu je také jedním z důvodů, proč Intel zatím nepřišel s vlastním řadičem pro USB 3.0 a do svých desek montuje jako většina ostatních výrobců řadič od společnosti NEC. Dobrou zprávou pro USB 3.0 je alespoň to, že Intel toto rozhraní hodlá podporovat v budoucích čipových sadách. V dubnu jsme měli možnost vyzkoušet první zařízení osazená Thunderboltem, takže máme možnost porovnat výkon a výhody obou rozhraní. Rozhraní USB 3.0 bylo vyvinuto speciálně pro rychlé datové přenosy, v čemž se liší od svého méně úspěšného konkurenta v podobě rozhraní eSATA („External SATA“), které bylo vyvinuto jako externí varianta interní sběrnice SATA a dodnes trpí chybějícím standardizovaným napájením. V našich dlouhodobých srovnávacích testech pak externí disky s USB 3.0 vykazují vyšší přenosovou rychlost až 110 MB/s, zatímco disky připojené přes eSATA dosahují maximálních přenosových rychlostí okolo 85 MB/s. USB 3.0 propustností 6,25x předčí i rozhraní FireWire 800.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání