Menu
CHIP Speedtest

Todo Backup Home 2.0

07.05.2011 21:00 | Redakce Chip
Todo Backup Home 2.0
Havárie pevného disku je jedna z nejhorších věcí, která se může uživateli počítače stát. V mžiku může přijít o pracně nastřádaná data během několika let. Naštěstí se však dá její dopad snadno eliminovat.

EASEUS Todo Backup Home 2.0 je nenáročný program určený primárně pro zálohu a obnovu dat. Zvládne zálohovat kompletní disky, diskové oddíly, zvolené složky, či všechny soubory určitého typu. Zálohou je jeden komprimovaný soubor, který je možné obnovovat i po částech. Umí spouštět naplánované úlohy a díky možnosti inkrementálního typu zálohování, kdy se vyhledají a zapíší pouze změny provedené od poslední zálohy, ho využijete i s poměrně malým úložným prostorem určeným pro zálohu. Doplňkovými funkcemi je klonování, bezpečné několikanásobné vymazání disků a Backup Manager.

Na Chip DVD je připravena plná verze zálohovacího softwaru EASEUS Todo Backup Home 2.0, která je pro domácí nekomerční použití distribuována zdarma. Vyšší verze Workstation vytváří tzv. snímky systému a následně je dokáže obnovovat, což se hodí při různých potížích s Windows.

Po spuštění: Ze záložky Home se dostanete ke všem nejpoužívanějším nástrojům programu.
Po spuštění: Ze záložky Home se dostanete ke všem nejpoužívanějším nástrojům programu.

Zálohuješ, zálohujeme, zálohujete

Kdykoliv se může stát, že váš pevný disk vypoví z nenadání poslušnost. Může to být buď nějakým silnějším otřesem, nebo klidně i stářím, popřípadě výrobní chybou, která se projeví až po čase. Pokud budete chtít v takovém případě zachránit vaše data, zbývá vám prakticky jediná možnost – obrácení se na jednotlivce nebo firmu zabývající se obnovou dat a zaplatit jim nemalé peníze za práci, která vůbec nemá jasný výsledek. Předejít takovéto nezávidění hodné situaci však není vůbec složité. Stačí mít jeden záložní disk a věnovat půl hodinky času konfiguraci freewarového prográmku.

Rozvržení zálohy

Nejprve je vhodné si rozmyslet, co má pro vás jakou hodnotu a přizpůsobit tomu nastavení

Záloha diskového oddílu: Kompletní záloha systémového oddílu může trvat klidně hodinu.
Záloha diskového oddílu: Kompletní záloha systémového oddílu může trvat klidně hodinu.

dílčích záloh. Hudbu nebo videa určitě nebude třeba zálohovat několikrát denně zato nějaký textový dokument, výtvory ve Photoshopu, či modely v Autocadu v případě, že na nich denně pracujete několik hodin, určitě snesou zálohu klidně 5× během pracovní doby jednoho dne. Dobrou zprávou je, že zálohování není vůbec náročné na výkon počítače, nebude vás tedy příliš zdržovat.

Bezpečnost nadevše

Máte svůj hlavní disk nadupaný daty, která jste ještě nikdy nezálohovali a přejete si to napravit a získat pocit bezpečí? Základním předpokladem je mít ještě jeden pevný disk (např. externí) dostatečné kapacity. Čím větší bude mít kapacitu, tím více možností zálohování se nabízí. Ideální by bylo, aby byl aspoň stejně velký, jako současný. Ale i s pár desítkami GB se dá zazálohovat většina důležitých dat běžného uživatele. Pokud však pracujete se surovými videi a jsou pro vás důležitá, pak se budete pohybovat v řádu terabajtů.

Manažer záloh: K přehledu a úpravám  záloh navíc máte k dispozici »Backup Manager« v záložce »Backup«.
Manažer záloh: K přehledu a úpravě záloh máte k dispozici »Backup Manager« v záložce »Backup«.

Máte-li dostatečně velký úložný prostor, vytvořte si jednu zálohu buď celého disku, nebo systémového oddílu. To se bude hodit v případě velké havárie k obnově celého systému. V záložce »Home« zvolte »Backup | Disk and partition backup«, klikněte na »Next«, zadejte nějaký název např. „Systémový oddíl“, dále si zaškrtněte oddíl se systémem a pokračujte »Next«. Následně zvolte umístění disku, na který chcete zálohovat, nastavte čas, kdy se má záloha spustit na »Now« a potvrďte. Nyní započne komprimace a záloha dat. Má nastavenou poměrně malou prioritu, takže vám nebude brát výkon počítače, když ho budete potřebovat.

Pravidelná záloha cenných dat

Důležité soubory či složky si můžete zálohovat klidně několikrát denně. V případě havárie

Soubory podle typu: Záloha i obnova umí vyhledávat soubory konkrétního typu.
Soubory podle typu: Záloha i obnova umí vyhledávat soubory konkrétního typu.

pak nepřijdete o víc než o několik hodin práce, nebo pokud se pak budete chtít vrátit ke starší verzi dokumentu, nebude to žádný problém. Tento zálohovací program umí zálohovat jednotlivé soubory, složky, anebo všechny dokumenty stejného typu. Stačí si jen vybrat. Máte-li důležité a často aktualizované soubory v jedné, dvou, či několika málo složkách bude vám asi více vyhovovat výběr konkrétních složek, jinak je na konfiguraci jednodušší zvolit typ souborů, který se má z celého disku zálohovat. V záložce »Home« zvolte »Schedule backup | File backup schedule«, zadejte název a zvolte buď „Create file backup schedule, nebo „Create incremental file backup schedule“. První možnost bude vytvářet stále nový kompletní soubor zálohy a druhý vytvoří pouze poprvé nový soubor a pak ho bude aktualizovat s případnými změnami. Máte-li dostatek místa na externím zálohovacím médiu, klidně zvolte první možnost, v opačném případě postačí druhá. Následně vyberte jednotlivé složky určené k záloze, nebo chcete-li zálohovat pouze soubory s určitou příponou, vyberte »Backup selected types« a zvolte typy buď z nabídky, nebo si nadefinujte pomocí »Add« příponu a název formátu. Tak jako tak, v následujícím kroku vyberte umístění zálohy a nastavte pravidelnost zálohování. Často měněná data se vyplatí zálohovat klidně několikrát denně, zaškrtněte tedy volbu „Daily“ a nastavte čas, ve který se soubory pracujete např. 8:00 AM,

Klonování: Při klonování diskového oddílu se vytvoří naprosto totožná kopie disku.
Klonování: Při klonování diskového oddílu se vytvoří naprosto totožná kopie disku.

10:00 AM, 12:00 AM, 2:00 PM a 4:00 PM. Ještě vyplňte jméno a heslo administrátorského účtu Windows pro získání přístupu do všech míst systému. Klikněte na »Next«, znovu potvrďte a nyní se vám budou denně na pozadí zálohovat vybraná data.

Obnova a klonování

Obnova dat z vytvořené zálohy se provádí po kliknutí na »Recovery | File recovery« a následném výběru z nabídky už vytvořených záloh. Obnovit se dá celá záloha, jednotlivé složky / soubory, soubory s určitou příponou, nebo konkrétní soubor podle názvu. V dalším kroku jen zvolíte umístění, do kterého se mají vybrané soubory uložit. Buď můžete zaškrtnout originální lokaci, odkud byl soubor zálohován nebo zvolit libovolnou jinou složku.
Koupili jste si nový rychlejší harddisk a chcete si na něj přenést stávající systémový oddíl? V tom případě se vám bude hodit funkce klonování. V hlavní nabídce ji najdete pod názvem »Clone« a slouží k vytvoření identické kopie diskového oddílu, či celého disku. Snadno si tak přenesete data i s Windows a všemi nastaveními.

Nenáročný pracant

Zálohovacích softwarů je spousta, ale je jedna věc, ve které EASEUS Todo Backup vyniká a tou je tichý běh na pozadí. Většinou ani nepoznáte, že se právě zálohuje ani v případě kompletní zálohy celého oddílu. Aplikace si bere jen ty systémové prostředky, které leží ladem a nevyužity. Kompletní přehled rozdílu verzí programu najdete na www.todo-backup.com/products/comparison.htm.

Uveřejněno na Chip DVD 05/11.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání