Menu
CHIP Speedtest

TrustPort Internet Security 2011

28.03.2011 21:00 | Redakce Chip
TrustPort Internet Security 2011
Propracované bezpečnostní řešení od společností TrustPort nabízí ochranu před viry a jinými škůdci, obsahuje i firewall a několik unikátních řešení.

TrustPort Internet Security je komplexní bezpečnostní řešení. Nabízí rezidentní ochranu v reálném čase, antivir, firewall, ochranu poštovní schránky (včetně spamového filtru), ochranu webového prohlížeče i rodičovský zámek. V mnoha ohledech je TrustPort unikátní. Nabízí hned dva skenovací motory (AVG a BitDefender), kterými neprojde žádný nebezpečný kód. Má speciální funkci pro vlastní sebeobranu, aby jej nějaký zákeřný malware nedeaktivoval. Kdo chce nekompromisní zabezpečení svého počítače, tomu bude TrustPort Internet Security 2011 zcela vyhovovat.

Na Chip DVD najdete plnou verzi bezpečnostního balíku TrustPort Internet Security 2011, který je funkčně identický s verzí, která se prodává za 1100 Kč. Program nemá žádná funkční, ani časová omezení, smí být používán jen pro nekomerční účely a nedostanete k němu žádnou technickou podporu.

 

Přehledně a česky: Rozhraní programu je velmi přehledné, navíc není třeba nic nastavovat.
Přehledně a česky: Rozhraní programu je velmi přehledné, navíc není třeba nic nastavovat.

Jakmile TrustPort spustíte, zobrazí se okno, které informuje o nastavení. Během první minuty zde ještě bude varování o tom, že virová databáze je zastaralá. Do dvou minut nejpozději dojde k aktualizaci virové databáze. Standardně je nastavené, že se mají aktualizace stahovat jednou denně. Pro skutečně bezpečné používání se nám to zdá málo. Klikněte proto v části »Aktualizace« na tlačítko »Nastavit | Aktualizace antiviru«. V nastavení je vybráno, že se má aktualizovat každý jeden den. Místo »Dnů« proto vyberte »Hodin«. Teď se budou virové signatury stahovat každou hodinu.

Jinak je nastavení bezpečnostního balíku optimální a nic nemusíte měnit. Vše okamžitě funguje. Co ale doporučujeme: Nechte nyní počítač cca 15 minut bez dozoru, aby nebyl vytížen. Proč? Jakmile TrustPort zjistí, že na počítači nepracujete, začne kontrolovat systémové soubory. Pokud zjistí, že jsou „čisté“, tak si je zapamatuje a při příštím spouštění nebo otevírání je nebude muset kontrolovat. To velmi šetří čas a zvyšuje výkon počítače.

Pro experty: Pokročilé nastavení

Aktualizace: Jedinou změnu doporučujeme provést u aktualizací. Měly by probíhat každou hodinu.
Aktualizace: Jedinou změnu doporučujeme provést u aktualizací. Měly by probíhat každou hodinu.

Jste-li šťouralové, kteří si raději veškeré parametry bezpečnostního balíku chtějí nastavit ručně, klikněte na tlačítko »Pokročilé nastavení«, které se nachází v levém dolním rohu okna. Zobrazí se velmi podrobné nastavení, ze kterého zkušený uživatel pozná, že TrustPort patří opravdu mezi jedny z nejlepších bezpečnostních řešení. Lze měnit parametry rezidentní ochrany, na míru lze nastavit „kontrolu na vyžádání“, perfektně lze nastavit kontrolu pošty (včetně spamového filtru). Nechybí velmi pokročilý webový skener, který kontroluje stránky, po kterých surfujete. Součástí je dokonce i jednoduchý rodičovský zámek – funkce je ale spíše jen doplňková, pokud požadujete 100 % rodičovskou kontrolu, sáhněte po specializovaném nástroji.

Dva motory

Čím je program zcela unikátní, to je dvojice skenovacích motorů. Při kontrole virů každý

Webový skener: S TrustPortem je surfování po internetu bezpečné.
Webový skener: S TrustPortem je surfování po internetu bezpečné.

antivir používá svůj vlastní motor pro testování. Úspěšnost rozpoznávání (neznámých) signatur se přitom pohybuje nad 90 %, což vypadá jako dostatečná účinnost, ve skutečnosti je to málo. Pokud však používáte dva motory, pravděpodobnost nalezení škůdce se blíží 100 %. Instalovat dva antiviry je nesmysl a velká hloupost, TrustPort je speciálně navržený tak, aby využíval dva skenovací motory. Konkrétně se jedná o světoznámý BitDefender a o české AVG. Oba motory se používají při testování souborů, při rezidentní ochraně i při internetové ochraně. TrustPort je díky tomu prakticky neprůstřelný.

Neomezený archív

Hackeři přišli na pěkný fígl. Pošlou vám „zabalený“ soubor ZIP, který obsahuje další archív, třeba RAR. Většina bezpečnostních balíků kontroluje jen obsah hlavního archívu

Dvakrát více bezpečí: TrustPort používá dva skenovací motory. BitDefender a AVG.
Dvakrát více bezpečí: TrustPort používá dva skenovací motory. BitDefender a AVG.

a dále se kontrole nevěnují. Ne tak TrustPort, který ve výchozím nastavení prozkoumává i archívy v archívech. Přičemž nemá žádné omezení. I kdyby hacker svůj virus zabalil 5×, TrustPort ho odhalí. Sestupuje níž a níž a rozbaluje archívy v archívech, aby mu žádný škůdce neproklouzl.

USB antivirus

Další unikátní funkcí TrustPortu je USB antivirus. K čemu je dobrý? Pokud na svůj USB disk nainstalujete přenosnou verzi, budete mít stále při sobě antivirový program, kterým můžete kontrolovat počítače nebo soubory, které na disk kopírujete. Pro vytvoření otevřete pokročilá nastavení, klikněte na »Kontrola na vyžádání | Pokročilé | Připravit TrustPort USB«. Vyberte svůj USB disk a klikněte na »OK«. Nevýhoda: Antivir na disku zabere asi 200 MB. Ale budete mít kdekoliv perfektní antivir. Na

Verze na USB: Z USB disku si můžete spustit ochranu na jakémkoliv počítači.
Verze na USB: Z USB disku si můžete spustit ochranu na jakémkoliv počítači.

USB disku spusťte soubor »TrustPortAntivirus.cmd«. TrustPort se usadí do systémové lišty, odkud bude fungovat prakticky stejně, jako kdyby byl antivirus na počítači skutečně nainstalovaný. 

Uveřejněno na Chip DVD 04/11.
 
Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání