Menu
CHIP Speedtest

TrustPort USB Antivirus 2010

12.03.2010 16:48 | Redakce Chip
TrustPort USB Antivirus 2010
Antivirový program si nemusíte instalovat jen do počítače – stejně tak jej můžete nosit v kapse na USB klíčence nebo na paměťové kartě a používat jej bez instalace na jakémkoli počítači.

Plná verze programu TrustPort USB Antivirus 2010 z Chip DVD se neinstaluje přímo do počítače, jako to známe z běžných antivirů, ale na USB flash disky nebo paměťové karty (na externí USB harddisky program nejde nainstalovat). Na výskyt virů pak můžete kontrolovat jakýkoli počítač, aniž byste do něj cokoli instalovali. Nechybí přitom samozřejmě ani pravidelné aktualizace virové báze z internetu nebo heuristická analýza, která pomůže odhalit zatím neidentifikované typy virové nákazy. Také doplňkové funkce programu TrustPort USB Antivirus jsou zaměřeny na bezpečnost. Připravena je funkce na spolehlivé odstranění všech pozůstatků po práci na počítači a surfování na internetu a rovněž také nástroj na šifrování souborů pro jejich bezpečné přenášení.

Na Chip DVD je připravena plná verze aplikace TrustPort USB Antivirus 2010, která svými funkcemi zcela odpovídá aktuálně nabízené komerční verzi programu. Po jednoduché registraci získáte licenční klíč pro neomezenou funkčnost programu po následujících 12 měsíců od registrace. Za roční licenci programu se stejnými funkcemi byste zaplatili 239 Kč. Verze pro Chip neobsahuje technickou podporu a je určena pro nekomerční počítače. V případě zájmu nasazení programu na firemní počítače doporučujeme návštěvu e-shopu TrustPort.

Dvě verze rozhraní: Uživatelské rozhraní programu TrustPort USB Antivirus nabízí zjednodušenou a rozšířenou podobu uživatelského rozhraní i ovládání přes ikonu v oznamovací oblasti.
Verze rozhraní: Rrozhraní programu nabízí rozšířenou podobu ovládání.

Aktualizace

Prvním krokem při použití antiviru by měla být aktualizace databáze virových definic. TrustPort USB Antivirus nabízí jak automatické, tak i ručně spouštěné aktualizace. Pro nastavení automatických aktualizací přepněte program do rozšířeného režimu a klikněte na volbu »Aktualizace« v nabídce »TrustPort Antivirus«. Pomocí předvoleb v pravé části okna si nastavte frekvenci a čas spuštění aktualizací. Ručně lze aktualizaci antiviru spustit ze zjednodušeného rozhraní, pomocí funkce »Aktualizovat virové definice«. Pro automatické i ručně spouštěné aktualizace je samozřejmě nezbytné připojení k internetu.

Nezbytná aktualizace: Pro správnou funkci antiviru je nezbytné pravidelně aktualizovat databázi virových definic.
Nezbytná aktualizace: Pro správnou funkci antiviru je nezbytné pravidelně aktualizovat databázi virových definic.

Antivirová kontrola

Kontrolu počítače na výskyt virové nákazy spustíte pomocí funkce »Kontrola na vyžádání«, z obou variant uživatelského rozhraní. Zkontrolovat můžete buďto kompletní obsah počítače (včetně všech jeho disků) nebo jen konkrétní soubory či složky. V dalších nastaveních jsou k dispozici ještě předvolby na požadovanou akci při odhalení nákazy (oprava nakaženého souboru, přesun do karantény, vymazání ad.), vynechání souborů zvolených typů při skenování, kontrolu komprimovaných archívů nebo operační paměti počítače. Vše najdete v okně s nastavením kontroly, případně pod tlačítkem »Pokročilé«.TrustPort USB Antivirus používá k antivirové kontrole jádro antiviru AVG, který jistě dobře znáte z pravidelně prodlužované licence pro čtenáře Chipu.

Spolehlivá likvidace dat

Důležitým prvkem zabezpečení uživatelských dat je jejich spolehlivé odstranění ve chvíli, kdy je již nepotřebujete. K tomu slouží funkce programu TrustPort USB Antivirus, označená jako »DataShredder«. Stejná funkce umí také odstranit všechny pozůstatky po práci s počítačem – dočasné soubory stažené z internetu, cookies, obsah koše, dočasné soubory operačního systému a historie navštívených stránek, otevřených dokumentů a použitých programů.

Antivirová kontrola: TrustPort USB Antivirus zkontroluje na vyžádání celý počítač, nebo jen vybrané soubory a složky.
Antivirová kontrola: TrustPort USB Antivirus zkontroluje na vyžádání celý počítač, nebo jen vybrané soubory a složky.

Dříve než začnete používat funkci na skartování dat, věnujte pozornost jejímu nastavení. V rozšířeném rozhraní otevřete nabídku »TrustPort DataShredder« a dále »Nastavení«. Na výběr je především metoda skartace (počet přepsání dat). V nabídce »Skartování« si vyberte, která konkrétní data budou při skartování nenávratně zlikvidována. Tlačítkem »Skartovat« se pak spouští odstranění souborů. K funkci skartování dle provedeného nastavení máte přístup samozřejmě také ze zjednodušeného rozhraní. Stačí kliknout na »Skartovat položky« a pak na »Skartovat nyní«.
TrustPort USB Antivirus umí také spolehlivě odstranit soubory, které zatím nejsou v koši. Funkce se ovládá pomocí nabídky »Nouzové skartování« v rozšířením rozhraní. Funkci je třeba nejdříve aktivovat pomocí volby »Používat nouzové skartování« a dále vybrat soubory a složky k likvidaci pomocí nabídky pod tlačítkem »Objekty k nouzové skartaci«. V nově otevřeném okně vyberte objekty ke skartování a pomocí tlačítka »Přidat« je zařaďte na seznam. Poté je třeba ještě nadefinovat klávesovou zkratku, kterou se bezpečné smazání vybraných dat spustí. K tomu slouží okno »Klávesová zkratka«. Použijte některou z kombinací, ke které není ve Windows přiřazena standardní akce. Například kombinaci »Ctrl + Alt« a některé písmeno. Kdykoliv pak zvolenou kombinaci kláves použijete, budou spolehlivě zlikvidovány všechny soubory a složky na seznamu.

Jednotlivé soubory a složky je možné spolehlivě mazat také přímo z Průzkumníka Windows nebo libovolného souborového manažera – pomocí kontextové nabídky pravého tlačítka myši a volby »TrustPort DataShredder«. Při použití funkce na skartování dat si dávejte velký pozor. Data odstraněná pomocí TrustPort DataShredderu již nebude možné obnovit.

Zametání stop: Funkce DataShredder spolehlivě zlikviduje pozůstatky po práci na počítači a surfování na internetu.
Zametání stop: Funkce DataShredder zlikviduje zbytky po práci na počítači a surfování na internetu.

Šifrování a komprese

Bezpečnost vašich dat, přenášených na USB klíčence nebo paměťové kartě, můžete zvýšit pomocí šifrování. Pokud přenosnou paměť ztratíte, alespoň se případný nálezce nedostane k uloženým datům. Ve zjednodušeném rozhraní programu použijte volbu »CAR Manager«. Otevře se nové okno, do jehož hlavní části přetáhněte myší soubory či složky určené k zašifrování. Hned po přetažení souborů se automaticky otevře okno s dalšími nastaveními. Vyberte si název a umístění archívu, heslo k otevření a šifrovací algoritmus. Pokud navíc označíte volbu »Přesunout do archívu«, budou původní, nezašifrované soubory smazány. Rovněž můžete vytvořit samorozbalovací archív, k jehož rozbalení nebude třeba instalace programu TrustPort USB Antivirus.

Při rozbalování stačí kliknout na zašifrovaný archív pravým tlačítkem myši a zvolit nabídku »Dešifrovat«. Můžete také na soubor s archívem dvakrát kliknout, čímž otevřete ovládací rozhraní programu, kde nechybí ani ikona na rozbalení archívu. V nastavení funkce pro šifrování (volba »Konfigurace« pod nabídkou »Možnosti«) najdete především volbu úrovně komprese. Ta ovlivňuje rychlost zpracování a velikost výsledného souboru s archívem.

Šifrování dat: Zabezpečení dat přenášených na USB klíčenkách a paměťových kartách zajistí funkce na vytváření šifrovaných archívů.
Šifrování dat: Bezpečnost dat na USB discích zajistí funkce na vytváření šifrovaných archívů.

Bezpečnost především

Plná verze Programu TrustPort USB Antivirus 2010 vhodně rozšiřuje standardní bezpečností výbavu počítačů o funkce pro kontrolu dat při práci s cizím počítačem, spolehlivou likvidaci i šifrování souborů a složek. Na USB klíčence nebo paměťové kartě nezabere TrustPort USB Antivirus ani 100 MB místa, což u levných flash pamětí s velikostí několik GB asi nebude příliš vadit. 

Uveřejněno na Chip DVD 3/10.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání