Menu
CHIP Speedtest

TuneUp Utilities 2011

26.03.2012 22:00 | Redakce Chip
Zdatný nástroj na vyladění a optimalizaci výkonu počítače s Windows bude pracovat v době vaší nečinnosti a pomůže vám z něj vyždímat maximální výkon, když jej právě potřebujete.
Analýza stavu: TuneUp Utilities provedou po startu základní diagnostiku, zobrazí přehled nalezených problémů a možnosti zvýšení výkonu počítače.
Analýza stavu: TuneUp Utilities provedou po startu základní diagnostiku, zobrazí přehled nalezených problémů a možnosti zvýšení výkonu počítače.

Při spuštění TuneUp Utilities vyhledá aplikace dostupné aktualizace a poté vám ještě nabídne registraci k odběru novinek (kterou můžete vynechat tlačítkem »Přeskočit«). Pak už můžete spustit první analýzu počítače tlačítkem »Spustit analyzování«. Po provedení analýzy klikněte na »Přejít na Uvítací centrum« a zde použijte nabídku »Nápověda & Podpora | Aktivovat produkt«. V následujícím okně zadejte produktový klíč získaný při registraci programu na internetu. Program se ještě restartuje a pak už jej můžete začít používat bez dalších omezení. Program TuneUp Utilities 2011 má velmi přehledné uživatelské rozhraní, ve kterém ihned zjistíte, v jaké kondici je váš počítač a kterým problémům je třeba se věnovat.

Údržba systému

Automatická optimalizace: Údržba systému využívá dobu nečinnosti počítače a automaticky čistí registr i pevný disk počítače.
Automatická optimalizace: Údržba systému využívá dobu nečinnosti počítače a automaticky čistí registr i pevný disk počítače.

Pod skupinou funkcí, označenou jako »Údržba systému« jsou připraveny nástroje pro pravidelnou optimalizaci výkonu počítače. Sada úkolů zahrnuje vyčištění registru Windows od poškozených a nepotřebných záznamů a jeho defragmentaci, odstranění nefunkčních zástupců, uvolnění volného místa na pevném disku a jeho defragmentaci a optimalizaci rychlosti startu a vypínání počítače.

Údržba počítače běží automaticky na pozadí operačního systému a spouští se v době nečinnosti počítače, v pravidelných intervalech dle uživatelského nastavení. Ve výchozím stavu se automatická držba provádí každé 3 dni, přičemž v nastavení si můžete zvolit konkrétní úkony, které TuneUp Utilities při optimalizaci provedou. Ve výchozím nastavení se pravidelná údržba deaktivuje, pokud je počítač napájen z baterie.

Kompletní údržbu na jedno kliknutá myší lze spouštět i manuálně, buďto z hlavního okna programu TuneUp Utilities, nebo pomocí zástupce »TuneUp 1-Click Maintenance« na pracovní ploše Windows. Opět lze nastavit, které úkony se při ručně spuštěné optimalizaci provedou. Pro jednorázové spuštění jednotlivých nástrojů na údržbu počítače klikněte na volbu »Všechny funkce« v hlavním okně programu a zvolte si požadovaný nástroj, například defragmentaci pevného disku nebo opravu registru.

Zvýšení výkonu

Turbo režim: Pokud potřebujete maximální výkon, TuneUp Utilities vám pomohou speciálním režimem, při kterém vypnou všechny nepotřebné služby.
Turbo režim: Pokud potřebujete maximální výkon, TuneUp Utilities vám pomohou speciálním režimem, při kterém vypnou všechny nepotřebné služby.

Dalším úkolem, se kterým si TuneUp Utilities snadno poradí, je zvýšení výkonu vašeho počítače. Opět můžete používat jednotlivé nástroje, nebo využít automatickou optimalizaci výkonu podle nastaveného profilu. Nastavení vlastního profilu pro optimalizaci výkonu počítače začněte kliknutím na »Vytvořit profil« v oddílu »Zvýšení výkonu«. V jednoduchém průvodci pak odpovězte na otázky týkající se typu připojení k internetu a jeho rychlosti, požadavků na výkon a vizuální efekty a doporučení pro odebrání nepoužívaných programů.

TuneUp Utilities následně vygenerují seznam doporučení, ze kterého můžete volit konkrétní cesty k optimalizaci výkonu vašeho počítače. Může jít o nastavení internetového prohlížeče, úpravu vizuálních efektů, odstranění nepoužívaných programů ad. Základní optimalizaci provedou TuneUp Utilities automaticky.

Oprava problémů

Nástroje TuneUp Utilities jsou připraveny pomoci vám i s různými problémy, které se při práci s počítačem mohou vyskytnout. V oddílu »Opravit problémy« najdete výsledek základní analýzy počítače s přehledem nalezených problémů. Může jít například o bezpečnostní hrozby, chyby souborového systému nebo třeba vypnuté vyhledávání aktualizací Windows. TuneUp Utilities nalezené problémy popíší (tato část programu není přeložena do češtiny) a umí je i automaticky opravit.

Další důležité nástroje najdete opět pod volbou »Všechny funkce«. Jde například o funkce na obnovu smazaných souborů, kontrolu pevného disku na výskyt chyb nebo opravu problémů při práci s počítačem (zobrazení ikon na pracovní ploše, problémy při práci se soubory a složkami atd.) pod volbou »Opravit běžné problémy«.

Optimalizace na živo

Řešení problémů: Na řešení problémů s Windows i dalšími programy už nebudete sami – TuneUp Utilities nabízejí funkce na nápravu běžných potíží.
Řešení problémů: Na řešení problémů s Windows i dalšími programy už nebudete sami – TuneUp Utilities nabízejí funkce na nápravu běžných potíží.

Další volbou, kterou najdete hned ve výchozím okně programu, je tzv. Live optimalizace, která běží na pozadí operačního systému a pracuje na zrychlení chodu jednotlivých aplikací. V nastavení této funkce najdete jen dvě předvolby - »Zvýšit rychlost odezvy aplikací« a »Zrychlit spouštění aplikací«. Obě jsou ve výchozím nastavení programu TuneUp Utilities aktivovány.

Turbo pro váš počítač

Z nabídky nástrojů v hlavním okně TuneUp Utilities je velmi zajímavá ještě funkce »Turbo režim«. Ta umí automaticky vypnout úlohy pracující na pozadí operačního systému, když je právě nepotřebujete. Turbo režim je užitečný například při hraní her nebo dalších činnostech, extrémně náročných na výkon počítače. Zároveň však Turbo režim nevypne žádnou funkci, na které je závislé zabezpečení počítače (antivir, firewall ad.).

Při prvním použití nástroje Turbo režim se otevře průvodce jeho konfigurací, který vám nabídne například deaktivaci automatických aktualizací a naplánovaných úloh, jako je defragmentace disku. Dále je možné při Turbo režimu vypnout synchronizaci s mobilními zařízeními a podporu skenerů, přepnout Windows do klasického vzhledu bez grafických efektů a rovněž lze aktivovat maximální výkon bez ohledu na aktuální spotřebu energie. Dalších služeb a nástrojů, které umí Turbo režim deaktivovat, je ještě řada, například lze zastavit i indexování obsahu disku, podporu virtuálních strojů ad. Turbo režim jde zapnout i nastálo, ovšem pak je třeba velmi pečlivě volit jeho nastavení, abyste nepřišli o některou z důležitých funkcí operačního systému.

Další funkce a nastavení

Vzhled a nastavení Windows: TuneUp Utilities nabízí stovky možností jak si upravit vzhled i funkce operačního systému a řady používaných aplikací.
Vzhled a nastavení Windows: TuneUp Utilities nabízí stovky možností jak si upravit vzhled i funkce operačního systému a řady používaných aplikací.

Kromě hlavní záložky »Stav & doporučení« nabízí uživatelské rozhraní programu TuneUp Utilities ještě další skupiny užitečných nástrojů. Na záložce »Optimalizace systému« lze především vypnout nebo odinstalovat nepotřebné programy a také upravit seznam programů a služeb, spouštěných se startem operačního systému. K dispozici jsou zde i nástroje na vyčištění registru nebo defragmentaci pevného disku.

Záložka »Uvolnit místo na disku« zobrazuje přehled obsahu, který zbytečně zabírá kapacitu disku vašeho počítače. Typicky jde o nepotřebné soubory, staré zálohy a nepoužívané funkce operačního systému. Důležitý je i nástroj na bezpečné smazání dat jejich několikanásobným přepsáním. Funkce v oddělení »Opravit problémy« řeší potíže, které vám znepříjemňují práci s počítačem. Jde třeba o nesprávně zobrazené ikony na pracovní ploše, problémy s aktualizacemi Windows ad. Vítaná je jistě i funkce na obnovu smazaných souborů.

Poslední skupina funkcí, připravená na záložce »Přizpůsobit Windows«, umožňuje individuální úpravy operačního systému. Pomocí TuneUp Utilities lze například změnit úvodní obrazovku při spouštění operačního systému, upravit vizuální styl a funkce Windows, přizpůsobit si nabídku Start a hlavní panel nebo vizuální efekty. Upravovat lze nejen vzhled Windows, ale také prostředí, funkce a ovládání internetových prohlížečů či e-mailového klienta. Celkem jsou k dispozici stovky předvoleb, určených k tomu, aby Windows a nejpoužívanější aplikace vypadaly a pracovaly přesně podle vašich představ.

Návrat zpět

Důležitou funkcí TuneUp Utilites je návrat k předchozímu nastavení Windows a aplikací. Program zaznamená veškeré změny a umožňuje vrátit nastavení do výchozího stavu. Nemusíte se tedy bát, že si nevhodnými změnami způsobíte problémy s používáním počítače. Zálohy nastavení počítače jsou k dispozici pod volbou »Vrátit změny« v levém dolním rohu okna aplikace.

V možnostech nastavení TuneUp Utilities najdete především ochranu spouštění programu heslem, předvolby pro integraci funkcí TuneUp Utilities do kontextové nabídky pravého tlačítka myši a rovněž i nastavení zálohování změn provedených pomocí jednotlivých modulů programu. 

Nástroje plné verze programu TuneUp Utilities 2011 z Chip DVD pracují vytrvale na pozadí operačního systému a informují vás o svých aktivitách. Díky automatickým funkcím bude váš počítač nejen pravidelně čištěn a optimalizován, ale funkce Live-optimalizace a Turbo režim se navíc postarají o vysoký výkon počítače v každém okamžiku.

Uveřejněno na Chip DVD 04/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání