Menu
CHIP Speedtest

Tuning^4

22.02.2011 23:00 | Redakce Chip
Tuning^4
Výběr čtyř tuningových nástrojů z Chip DVD 03/11 od společnosti 1-abc.net, které zrychlí systém a nabídnou užitečné funkce.

Čtveřice programů od společnosti 1-abc.net se postará o vaše Windows a přidá příjemné funkce. První aplikací je Hard Drive Washer, který maže nepotřebné soubory z disku, na nějž navazuje Duplicate Finder, ten zase vyhledává stejné soubory na disku. Oblast tuningu ještě doplňuje Registry Washer, který čistí registry Windows a čtvrtým programem je Personal Diary, což je zabezpečená verze plánovače, případně deníčku, do kterého si můžete psát poznámky. Výhodou čtveřice aplikací je velmi jednoduché ovládání. Ve většině případů není třeba nikde nic nastavovat, stačí kliknout na »Start« a program udělá vše za vás.

Na Chip DVD najdete plné verze všech zmíněných programů, které jsou shodné s prodávanými verzemi. Programy nemají žádná funkční, ani časová omezení, výrobce je prodává za cenu kolem 20 USD za kus. Přímo z programů Hard Drive Washer, Duplicate Finder a Registry Washer můžete objednat plnou verzi nástroje 1-abc.net Cleaning Box (zkušební verze) se slevou 50 %, takže tento nástroj, který odstraňuje odpadky z počítače, nepřijde na 728 Kč, ale jen na 364 Kč. V programech stačí zvolit menu »Register | Upgrade to 1-abc.net Cleaning Box Now!«. Nástroj Personal Diary nabízí 50 % slevu na balík 1-abc.net Personal Information Center (zkušební verze), což je organizátor hesel. Program po slevě stojí 364 Kč.

 

Hard Drive Washer: Zbytečnosti z disku pryč

Čistič disku: Hard Drive Washer vás zbaví nepotřebných souborů.
Čistič disku: Hard Drive Washer vás zbaví nepotřebných souborů.

Ještě než začnete program používat, zadejte do něj sériové číslo. Zkopírujte si jej z e-mailu, který vám přišel do schránky a v programu zvolte »Register | Enter Key«. Do řádku »Enter your key here« vložte obsah schránky a klikněte na »OK«. Program vypněte a zapněte, nyní již poběží jako plná verze.

Doporučení: Aby mohl i ve Vistě a Windows 7 mazat nepotřebné nástroje ze systémových složek, spouštějte jej jako správce. Výrobce doporučuje při používání deaktivovat řízení uživatelských účtů (UAC), to je však bezpečnostní riziko, spouštění s vyššími právy musí stačit. Při spuštění klikněte nejprve na tlačítko »Options«, abyste zkontrolovali nastavení programu. Můžete upravit, které typy souborů jsou považovány za dočasné, upravíte také, na kterých diskových jednotkách má program nepotřebné soubory vyhledávat, nebo se ujistíte, že soubory jen budou vysypány do koše (pro potřeby obnovy). Jinak je ale nastavení v pořádku, není třeba nic měnit a okno potvrdíte kliknutím na »OK«. Klikněte nyní na tlačítko »Start« a program okamžitě začne prohledávat pevný disk a hledat nepotřebné soubory. Jak dlouho bude hledání trvat, to samozřejmě záleží na rychlosti vašeho pevného disku a množství dat, které musí program zkontrolovat.

Diář: Personal Diary poslouží jako zápisník, diář nebo deníček.
Diář: Personal Diary poslouží jako zápisník, diář nebo deníček.

Nakonec se vypíše seznam všech souborů, které jsou podle aplikace určené ke smazání. Kliknutím na »Delete!« tyto soubory přesunete do koše ve Windows.

Personal Diary: Můj milý deníčku…

Druhým programem je aplikace Personal Diary. Jedná se o jakousi kombinaci diáře, deníčku či zápisníku. Hned při prvním spuštění program chce, abyste dvakrát zadali heslo – to slouží pro přístup k programu, aby si každý nemohl číst vaše poznámky. Po zadání hesla se již dostanete do prostředí programu, zde zvolte »Register | Enter key« a zadejte heslo, které vám přišlo do e-mailové schránky.

Práce s aplikací je velmi jednoduchá. K dispozici máte kalendář a místo pro poznámky. Ke konkrétnímu dnu si tedy přidáte poznámku, může jich být samozřejmě i více, a kliknete na »Save Entry«. Tím si poznámku uložíte.

Uložené poznámky můžete buď procházet po jednotlivých dnech, nebo je lze přes menu »File« exportovat do souboru TXT. Nechcete-li poznámky v programu procházet pomocí kalendáře, zvolte menu »Entries« a zde pomocí voleb »Next Entry« a »Previous Entry« budete procházet záznamy podle data. Je to skutečně jednoduché. V menu »Functions«

Duplikáty: Stejné soubory na disku zabírají jen zbytečně místo. Program vám je najde a odstraní.
Duplikáty: Stejné soubory na disku zabírají jen zbytečně místo. Program vám je najde a odstraní.

máte navíc k dispozici nástroj »Search for Entry«, který nabízí fulltextové vyhledávání ve vašich poznámkách.

Duplicate Finder 3: Duplicitní soubory pryč

Třetím programem je nástroj Duplicate Finder. Název napovídá, k čemu aplikace slouží – odstraňuje soubory, které máte na disku vícekrát. Asi to znáte, když zkopírujete fotografie z paměťové karty do nějaké složky na počítači, pak na to zapomenete a za pár týdnů je zkopírujete znovu někam jinam. Tyto soubory pak na disku zabírají zbytečné místo a tento nástroj je pomůže najít a odstranit.

Nejprve se zaregistrujte, poté v aplikaci zvolte »Register | Enter key« a do nově otevřeného okna vložte klíč ze schránky. Potvrďte kliknutím na »OK« a program je zaregistrován. Ještě před spuštěním hledání můžete kliknout na tlačítko »Options« a vybrat, jak se má duplikát projevit. Standardně je vybráno, že za duplikát je považován soubor se stejným jménem, stejnou velikostí, stejnými atributy, stejným datem vytvoření a stejným datem změny. To je prakticky ideální kombinace. Program ještě nabízí identifikaci podle kontrolního součtu CRC32 – ten mají jen obsahově identické soubory, i když se třeba jinak jmenují, což je jistě nejsofistikovanější způsob ověřování, ale zase je extrémně náročný – vytvoření kontrolního součtu každého souboru zabere čas.

Čisté registry: Registry Washer prohledá registry a smaže vše, co v nich nemá být.
Čisté registry: Registry Washer prohledá registry a smaže vše, co v nich nemá být.

Je-li nastavení správné, klikněte na tlačítko »Browse« a vyberte disk nebo složku, na které se mají duplikáty hledat. Poté klikněte na tlačítko »Find Duplicates« a počkejte, než program prohledá zadanou oblast a najde duplikáty. Počítejte ale s tím, že prohledávání nějakou chvíli zabere. Je nutné porovnat každý soubor s každým souborem, což chvíli trvá. Nakonec se zobrazí soubory rozdělené podle velikosti – to abyste se třeba zbytečně nezabývali soubory, které mají méně než 100 kB. Každý nalezený duplikát je ve výpisu spojen do jediného souboru, abyste viděli, kde všude je uložen. Program sám nic nemaže, to nechává na vás.

Upozornění: Pokud budete mazat z míst, která jsou chráněna (Program Files, Windows), je třeba program spustit s právy administrátora.

Registry Washer 4: Registr čistý a rychlý

Název posledního programu přesně vystihuje jeho činnost – čistí registr systému od nepotřebných, neplatných, zastaralých nebo chybných klíčů v registrech. Nejprve se zaregistrujte, poté v aplikaci zvolte »Register | Enter key« a do nově otevřeného okna vložte klíč ze schránky. Potvrďte kliknutím na »OK« a program je zaregistrován.

I tento program nabízí podrobnější nastavení, pokud ovšem nejste experti, možnosti nastavení vám nejspíš nic neřeknou. Proto rovnou doporučujeme kliknout na tlačítko »Start Search«. Prohledání registru bude nějakou minutku trvat, poté se zobrazí výsledky. Kliknutím na »Delete Entries!« smažete vše, co program považuje za zbytečné. Nemusíte se bát potíží, před smazáním je vše automaticky zazálohováno. Pokud by vám přestala nějaká funkce fungovat, stačí zvolit »Menu | Reverse Changes« a automaticky se nabídne záloha. Jejím výběrem vše vrátíte do původního stavu.

Uveřejněno na Chip DVD 03/11.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání