Menu
CHIP Speedtest

Turbopaměti: Příliš rychlé pro Windows

12.06.2012 19:52 | Redakce Chip
Pevné disky jsou čím dál tím rychlejší. Jejich tempu přestává stačit jak operační systém Windows, tak další programy. Prozradíme vám, co se s tím dá dělat.

Technický pokrok je základním kamenem počítačového průmyslu. Na trh neustále přicházejí nové produkty, a to s frekvencí, které nedosahuje žádné jiné průmyslové odvětví. Občas to vypadá, že některé nově představované technologie spadají spíše do říše pohádek, ale po několika letech se nezřídka objeví v běžném prodeji. V současné době nám ještě může připadat jako utopie, že bychom zapnuli počítač, a systém by naskočil ještě předtím, než bychom domáčkli startovací tlačítko. I ty nejnáročnější aplikace, jako například Photoshop, by se spustily okamžitě, bez načítání modulů a bez čekání na zobrazení uživatelského rozhraní. Kliknete na 4GB film v HD rozlišení, a on se uloží ještě dříve, než pustíte tlačítko myši.

Podobná revoluce nás ale čeká po uvedení nové generace flashových pevných disků, připojených k systému pomocí rychlejších rozhraní. Již dnes jsou nejrychlejší serverové SSD disky spojeny se základní deskou prostřednictvím sběrnice PCI Express a dosahují několikanásobně vyšších rychlostí než běžné SATA SSD disky. S přechodem na platformu Intel Ivy Bridge se můžeme těšit na další zvyšování rychlosti PC.

Snaha o zvyšování rychlosti bude pokračovat uváděním nových technologií, které během několika let nahradí stávající flashové SSD disky. Tyto nové technologie pak slibují stejně krátkou přístupovou dobu, jakou disponují dnešní paměťové moduly RAM. V podstatě lze očekávat, že se v blízké budoucnosti dočkáme splynutí operační paměti s pevným diskem. Revoluce paměťových médií si ale vyžádá i změnu operačních systémů Windows a Mac OS. Z nejnovějšího výzkumu univerzity v San Diegu totiž vyplývá, že stávající operační systémy nedokážou plně využít možností moderních rychlých pevných disků.

Kompletní článek si můžete přečíst v papírové verzi Chipu 7/2012 nebo v elektronických verzích pro iPad a Android.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání