Menu
CHIP Speedtest

Twitter své uživatele brání

10.01.2011 21:51 | Redakce Chip
Twitter své uživatele brání
Twitter se postavil soudnímu příkazu a vymohl si jeho změnu tak, aby směl upozornit uživatele, kterých se příkaz týká.

Federální státní zástupkyně si vyžádala soudní příkaz vůči Twitteru, Inc., aby jí předal vše, co ví o několika uživatelích, o kterých je známo, že byli nebo jsou spolupracovníky WikiLeaks. Soudní příkaz byl vydán už 14. prosince jako „zapečetěný“: to znamená, že Twitter o něm nesměl nikomu říci, a podle příkazu měl tři dny na předání všech vyžádaných dat státní zástupkyni.

Pozoruhodné je, že Twitter se namísto toho obrátil na soud, který příkaz vydal, se žádostí o „odpečetění“ příkazu. Ještě pozoruhodnější je, že mu soud vyhověl, a to pátého ledna. Twitter tím získal možnost zpravit ty, kterých se příkaz týká, a poskytl jim desetidenní lhůtu na právní obranu proti vykonání příkazu.

Požadavek v příkazu je víceméně nesmyslný z podstaty, ježto těch několik lidí by v životě nevyměňovalo citlivá data přes Twitter. Státní zástupkyně Tracy McCormick si vyžádala údaje o Ropu Gonggrijpovi, Jacobu Appelbaumovi a o Birgittě Jónsdóttir, a pak také o Julianu Assangovi a Bradleym Manningovi, aniž uvedla, jaké by tito dva poslední jmenovaní měli mít na Twitteru účty. Vyžádala si data i o platebních kartách, ačkoli Twitter je služba bezplatná.

Rop Gonggrijp
Rop Gonggrijp
Rop Gonggrijp je holandský hacker, spoluzakladatel XS4ALL a odborník na šifrování; také blízký spolupracovník Assange. Podílel se na produkci a vypuštění videa „Collateral Murder“, které usvědčuje posádku amerického bojového vrtulníku z vraždy iráckých civilistů.

Jacob Appelbaum je — pokud víme — jediným veřejně známým spolupracovníkem WikiLeaks, který je americkým občanem. Jinak se podílel mimo jiné na projektu Tor. Když se loňského července vracel domů z Evropy, zadrželi ho na letišti v Newarku federální agenti ministerstva vnitra (DHS), zabavili mu počítač a tři mobily (a dodnes nevrátili) a vyslýchali ho tři hodiny, než ho propustili, ovšem s varováním, že ho sledují, a že při příští cestě může čekat stejné přivítání. Znovu vycestovat si troufl až nyní, zpět letí (podle vlastního vyjádření) bez jakýchkoli chytrých elektronických zařízení a na letišti v Seattlu ho prý budou čekat právnící z ACLU, aby mu podle potřeby byli nápomocni.

Birgitta Jónsdóttir
Birgitta Jónsdóttir
Birgitta Jónsdóttir je islandská aktivistka, bývalá spolupracovnice WikiLeaks a současná poslankyně islandského Sněmu. Též ona byla u přípravy zmíněného videa. To ona zveřejnila jako první, že ji Twitter upozornil na soudní příkaz. Představitelé Islandu označili požadavek na předání jejích údajů z Twitteru za „nepřijatelný“ a islandské ministerstvo zahraničí si předvolalo amerického velvyslance v Reykjavíku.

Není známo, že by Tracy Doherty-McCormick měla větší zkušenost s vyšetřováním případů národního významu. Ještě před pěti měsíci lovila na internetu pedofily, a snad proto je zvyklá žádat i o data o platebních kartách. Snad ji pro případ kvalifikovala prostě „zkušenost s internetem“.

Co je sledováno vyšetřováním tam, kde stěží půjde něco nalézt, o tom se můžeme jen dohadovat. Závažnější otázka zní: dostali podobné příkazy také Facebook Google? Ti o tom mlčí, a možná musí. Twitter si svým aktivním přístupem k ochraně soukromí před státní mocí prozatím získal uznání internetové komunity. Nejde tolik o data těch několika, kteří jistě vědí tisíckrát lépe než Tracy McCormick, jak na internetu nezanechávat stopy, když nechcete. Jde hlavně o postoj firem, kterým jsme si my všichni, chtíce, nechtíce, zvykli věřit, pokud si přejeme využívat jejich služeb.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání