Menu
CHIP Speedtest

Twitter vznikl před pěti lety

14.03.2011 23:00 | Redakce Chip
Twitter vznikl před pěti lety
Prototyp byl naprogramován za osm dní.

Před pěti lety, v pondělí 13. března 2006, se začal programovat Twitter (tehdy „Twttr“), a to ve dvou lidech. Nápad byl však mnohem starší; měl ho jedné červencové noci 2000 Jack Dorseynačrtl si ho do sešitu. Námětem mu prý byl LiveJournal, Jack však měl představu, že přátelé budou moci sdílet zprávy (stavy, statusy) o sobě — o tom, co právě činí — odkudkoli a kdykoli, a to tehdy znamenalo přes SMS! Musely to tedy být stavy čistě textové a krátké.

Nápad ještě léta uzrával, než se Jackovi naskytla příležitost uplatnit jej v tvůrčím ovzduší společnosti Odeo. Jednou ho přednesl kolegům na dětském hřišti v South Parku… Jack a Biz Stone pak strávili týden návrhem prvního rozhranírozpisem funkcí.

Od pondělí 13. pak začali Jack a Florian programovat. O osm dní později, v úterý 21. března 2006, rozeslal Jack Dorsey první tweet. Ty předchozí byly jen automatické, při zápisu do služby.

Je pozoruhodné, že Twitter je dnes veleúspěšnou službou, přestože pochází z myšlenky, která byla poplatná své době a uskutečněna byla ještě o léta později, kdy už na ni bylo skoro pozdě. Pro úspěch Twitteru ztratily SMS dávno smyslu — přes SMS dnes běžně twitteruje sotvakdo. (Ne, že by to nešlo, ale bylo by to zoufale nepohodlné, a vlastně i drahé.) Přesto jsou v Twitteru dodnes všechny zprávy omezeny na 140 znaků textu. (Dvacet do 160 znaků SMS bylo do zálohy.)

Ujal se i díky tomu, že jej řada uživatelů užívá způsoby a za takovými účely, které si tvůrci zjevně ani nepředstavovali. Twitter se tomu však přizpůsobil — dnes se už ani nenazývá sítí sociální, nýbrž sítí informační.

K výročí zveřejnila společnost několik zajímavých čísel:

Službě trvalo tři roky, dva měsíce a jeden den, než byl poslán miliardtý tweet. Nyní je však na Twitter odeslána miliarda tweetů co týden — denně se pošle v průměru 140 milionů tweetů. Před rokem to bylo jen 50 milionů.

Jedenáctého března 2011, v den zemětřesení v Japonsku, se odeslalo 177 milionů tweetů.

Když zemřel Michael Jackson (25. června 2009), dosáhlo se tehdy rekordu 456 tweetů za sekundu. Nynější rekord je však 6939 tweetů za sekundu a je z letošního Silvestra.

Za poslední měsíc se denně zakládalo v průměru 460 000 nových účtů; 12. března jich bylo založeno 572 000.

Počet mobilních uživatelů vzrostl za poslední rok o 182 %.

Ještě v lednu 2008 zaměstnával Twitter jen osm lidí, o rok později dvacet devět; v lednu 2010 sto třicet, letos v lednu tři sta padesát a nyní čtyři sta.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání