Menu
CHIP Speedtest

Ubuntu 10.04 Netbook Edition

08.11.2010 23:00 | Redakce Chip
Ubuntu 10.04 Netbook Edition
Pořídili jste si netbook bez operačního systému a chcete ho nakrmit něčím nenáročným, funkčním, k uživateli přívětivým a hlavně zadarmo? Tak s chutí do toho.

Ubuntu 10.04 Netbook Edition je operační systém založený na Linuxové distribuci Ubuntu 10.04. Tato netbooková verze je speciální v tom, že klade důraz na malé hardwarové nároky a zároveň se snaží přinést všechny potřebné funkce, které by si majitel malého přenosného stroje mohl přát. Jedná se navíc o tzv. Live distribuci, což umožňuje načíst systém bez instalace přímo z CD/DVD, popřípadě USB disku. K dispozici jsou také základní programy, schopné zkontrolovat pevný disk a RAM paměti vašeho počítače na výskyt chyb.

Na Chip DVD je připravena plná verze Ubuntu 10.04 Netbook Editon. Je to samostatný operační systém, který nabootujete přímo z Chip DVD. Tento systém není možné spustit ve Windows. 

Načítaní systému: Stisknete-li jakoukoliv klávesu, kde je zobrazena tato ikonka, spustí se textové menu.
Načítaní systému: Stisknete-li jakoukoliv klávesu, kdy je vidět tato ikonka, spustí se textové menu.

Po vložení DVD máte dvě možnosti. Buď spustit klasické grafické rozhraní OS Ubuntu, nebo textové menu, ze kterého můžete navíc pomocí příslušných aplikací zkontrolovat pevný disk a RAM paměti. K textovému menu se dostanete stisknutím libovolné klávesy v průběhu bootování (když je na obrazovce ikonka panáčka a klávesnice). Následně vyskočí tabulka s výběrem jazyka, šipkami vyberte češtinu a potvrďte [ENTER]. Oproti grafickému režimu jsou zde k dispozici 3 volby: »Zkontrolovat pevný disk na výskyt chyb«, »Otestovat paměť« a »Zavést systém z prvního disku«. První možnost svižně otestuje pevný disk a pokud je v pořádku, objeví se hláška „no errors found“. Volba druhá spustí Memtest86+, který dokonale prověří schopnosti RAM pamětí testovaného stroje a poslední možnost nastartuje primární operační systém z pevného disku.

Co nabízí Ubuntu 10.04?

Prostředí: Přehledné členění aplikací a pěkný grafický kabát – to je pro tento systém typické.
Prostředí: Přehledné členění aplikací a pěkný grafický kabát – to je pro tento systém typické.

Tato edice tučňáka od Ubuntu se snaží nabídnout přesně to, co takový běžný uživatel od netbooku vyžaduje. Jde zde především o svižný chod, který je podmíněn malými hardwarovými nároky, rychlý přístup k internetu, e-mailové schránce a IM klientovi. Obrazovka je zde rozdělena do tří částí. První z nich je panel u horního okraje, funkčně se podobá tomu ve Windows. Úplně vlevo je logo Ubuntu, které minimalizuje všechna otevřená okna. Za všimnutí stojí také poštovní obálka, ta má za úkol zaštitovat komunikaci ať už tu e-mailovou nebo ze sociálních sítí. Vše je třeba si nastavit a provázat z již existujícími účty, ale nebojte se, není to zdlouhavé. Připojit můžete téměř jakoukoliv e-mailovou adresu a nejpoužívanější sociální sítě jako Facebook, Twitter a několik dalších.

Twitter, Facebook: Provázání se sociálními sítěmi je v dnešní době základem úspěchu.
Twitter, Facebook: Provázání se sociálními sítěmi je v dnešní době základem úspěchu.

Druhou část obrazovky zabírají záložky vlevo, kde si vybíráte činnosti podle vaší chuti a potřeby, na jejichž základě se objeví v hlavní části obrazovky ikonky aplikací. Na úvodní záložce »Favorites« je mimo jiné tzv. softwarové centrum, které slouží ke kompletní správě aplikací ve vašem systému. Zde je můžete probírat, odstraňovat, stahovat nebo instalovat.

K úpravám vzhledu, nastavení myši, klávesnice, monitoru, síťové konfigurace apod. slouží ve Windows ovládací panely. V tomto Ubuntu je to řešeno intuitivněji, stačí kliknout na záložku »System« a odtud můžete nakonfigurovat téměř vše, co nakonfigurovat lze.

Netbookový speciál

Ubuntu 10.04 Netbook Edition je komplexní operační systém se vším, co běžný uživatel potřebuje. Holá instalace systému obsahuje, Firefox, OpenOffice, poštovního a IM klienta,

Hry: Legendární tetris přece nemůže chybět.
Hry: Legendární tetris přece nemůže chybět.

základní programy pro úpravu grafiky a spoustu dalšího. Nebudete tedy muset ztrácet čas s dodatečnou instalací kvalitního internetového prohlížeče, office a ani antivirového programu, neboť Linux je sám o sobě dostatečně bezpečný systém a škodlivé viry pro něj prakticky neexistují. Třeba vás přesvědčí a začnete Ubuntu využívat jako primární operační systém. Pokud nepracujete se speciálními aplikacemi, které existují pouze pro Windows, možná vám nebude nic chybět.

Vytvoření bootovatelného USB disku

Mnohé netbooky, hlavně ty menších velikostí, nedisponují optickou mechanikou potřebnou ke spuštění nebo instalaci Ubuntu Netbook Edition. Není tedy divu, že vývojáři Linuxu vytvořili instalátor pro USB disky. Instalátor stáhněte  na adrese http://www.pendrivelinux.com/. Jedná se o jednoduchý program, který dokáže vytvořit bootovací USB disk z téměř všech dostupných Linux Live distribucí. Nejprve vložte USB disk o kapacitě minimálně 2 GB a spustě soubor Universal-USB-Installer, pokud budete vyzvání kontrolou uživatelských účtu k potvrzení této operace, klikněte na „Ano“. Odsouhlaste licenční podmínky »I agree«, z rolovací nabídky vyberte »Ubuntu Netbook Remix 9.04« a hned pod tím klikněte na »Browse« a zadejte cestu k .ISO souboru Ubuntu Netbook Edition (ISO stáhněte zde). V posledním kroku vyberte USB disk a potvrďte klepnutím na »Create«.

Uveřejněno na Chip DVD 11/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání