Menu
CHIP Speedtest

UEFI Secure Boot: Příliš bezpečný start PC

17.07.2013 10:40 | Redakce Chip
UEFI Secure Boot: Příliš bezpečný start PC
Microsoft prosazuje, aby nové počítače s Windows 8 používaly místo klasického BIOS nový systém UEFI Secure Boot. Ten ale ztěžuje instalaci jiných operačních systémů.

 

 

 

Windows jsou nejoblíbenějším operačním systémem, bohužel ale nejen u běžných uživatelů, ale také u autorů škodlivého malwaru. Červi, viry a trojské koně představují stále větší bezpečnostní rizika, která lze sice minimalizovat prostřednictvím softwarových nástrojů, pouze software ale proti nim uživatele stoprocentně neochrání. Microsoft se snaží zvýšit bezpečnost svého systému pomocí systému UEFI, který disponuje funkcí Secure Boot. UEFI nahrazuje zastaralý BIOS a počítače, které používají UEFI se zapnutou funkcí Secure Boot, nedovolí rootkitům vstup do operační paměti. V režimu Secure Boot totiž UEFI spouští pouze podepsané kódy, jejichž původ ověřuje pomocí šifrované databanky. Pokud chtějí výrobci prodávat stolní počítače, tablety nebo notebooky s nálepkou „Certifikováno pro Windows 8“, musí být vybaveny UEFI s aktivovaným režimem Secure Boot. UEFI Secure Boot sice přináší bezpečnou ochranu proti rootkitům, má ale i své nevýhody. Pokud totiž mají počítače pracovat pouze s certifikovaným kódem, ohrožuje to samé základy konceptu PC jakožto otevřené platformy, která nabízí uživatelům svobodu ve formě volby operačních systémů.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 8/2013 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, který vychází 25. července 2013.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání