Menu
CHIP Speedtest

PRÁVĚ VYCHÁZÍ

UnInstaller 2010

11.03.2010 11:23 | Redakce Chip
UnInstaller 2010
Když odinstalováváte aplikace, dělejte to pečlivě. Pomocí tohoto nástroje z Chip DVD 3/10 vyčistíte vše, co nemá v systému být, a počítač tak déle udržíte v dobré kondici.

Nainstalujete aplikaci a pak ji zase odinstalujete. Zůstane systém beze změn? Kdepak! Instalátor vytvoří desítky záznamů v registrech, do systému přidá vlastní knihovny, někdy i ovladače a nechá uložená různá individuální nastavení. Jenže to všechno systém brzdí. Chcete-li aby kondice vašeho systému neupadala, je třeba použít nástroj, který provede pečlivě a precizně odstranění veškerého balastu, který po aplikaci zůstal. Přesně to umí Ashampoo UnInstaller 2010.

Na Chip DVD najdete plnou verzi aplikace Ashampoo UnInstaller 2010 v ceně 700 Kč, která nemá žádná funkční, ani časová omezení. Zdokonalená a vybavenější verze UnInstaller 4 přináší nové grafické prostředí, nástroj pro obnovení smazaných dat, datovou skartovačku, nástroj pro defragmentaci pevného disku a vylepšené čištění souborů vytvářených internetovými prohlížeči. V rámci této akce můžete využít speciální nabídku nákupu na Ashampoo UnInstaller 4.

  • Pečlivá odinstalace
  • Plná verze programu
 
  • Jazyk: anglicky, slovensky
  • OS: Win XP/Vista/7 (32b)
  • On-line registrace
Nástroje v záložkách: Všechny funkce najdete rozdělené v záložkách, které jsou v levé části okna.
Nástroje v záložkách: Všechny funkce najdete rozdělené v záložkách, které jsou v levé části okna.

Installation Monitor

Úplně nejlepší je, pokud UnInstaller instalujete na úplně čistou instalaci systému. Důvod: Součástí aplikace je tzv. Installation Monitor. Při jakékoliv instalaci aplikace se aktivuje a pozoruje, jaké změny instalace programu provádí. Zapamatuje si, jaké soubory byly vytvořeny, kam byly nakopírovány knihovny, jaké klíče vznikly v registrech. Odinstalování aplikace, která je při instalaci takto zmonitorována, je pak zcela precizní. Nezůstanou po ní žádné stopy.

Jakmile spustíte instalaci jakéhokoliv programu, zobrazí se okno s nápisem »Installation program detected!«. To znamená, že UnInstaller rozpoznal instalaci produktu a ptá se, co má dělat. Standardně je vybraná volba »Monitor the installation with Ashampoo UnInstaller«, tuto volbu potvrďte kliknutím na »OK«. Nyní počkejte cca 20 sekund, než si UnInstaller vytvoří otisky systému a poté proveďte standardní instalaci aplikace. Po dokončení instalace se opět zobrazí okno, které oznámí úspěšnou instalaci. Klikněte na tlačítko »Save Installation Log«, tím uložíte informace o změnách, které instalace produktu přinesla do systému. Doporučení: při monitorované instalaci nepoužívejte žádné jiné aplikace, ani nevytvářejte nové soubory či záznamy v registrech. UnInstaller by po odinstalování aplikace tyto změny „vrátil zpět“.
Tip: Chcete-li mít jistotu, že program odchytí instalaci již od samotného počátku, provádějte instalaci přímo z Monitoru. Pravým tlačítkem klikněte na jeho ikonu v systémové liště, vyberte »Install an Aplication« a zde ukažte na instalační soubor.jsou jsou v sjsou v systému provedeny.

Instalační monitor: Jakmile spustíte instalaci aplikace, začne program monitorovat, jaké změny jsou v systému provedeny.
Instalační monitor: Jakmile instalujete aplikace, program zjistí změny v systému .

Luxusní odinstalace

Chcete-li se zbavit aplikace, která byla nainstalována za pomocí monitorování, je to velmi jednoduché. Jednoduše spusťte Ashampoo UnInstaller a klikněte na »Uninstall Assistant«. Poté klikněte na »Load Log File«. Zobrazí se seznam aplikací, které byly nainstalovány s pomocí monitorování. Vyberte tu, kterou chcete ze systému odstranit a potvrďte. Pokračujte kliknutím na »Automatic Uninstallation«. Zbytek průvodce vám ukáže, co všechno bude smazáno, stačí kliknout na »Execute« a po programu nezbude ani památka.

Ruční odinstalování: UnInstaller nabízí také ruční smazání aplikací. To se hodí pro poškozené instalace.
Ruční odinstalování: UnInstaller nabízí také ruční smazání aplikací. To se hodí pro poškozené instalace.

Odinstalovat bez monitoru

Pokud chcete odinstalovat aplikaci, která byla instalovaná bez monitoru, je to samozřejmě také možné. Nevýhoda: odinstalování bude trvat déle, protože budete muset aplikaci pomoci s výběrem dat, která se mají odinstalovat. Pro takové odinstalování opět zvolte »Uninstall Assistant«. Nyní tedy klikněte na »No Log File Available«. UnInstaller zobrazí nainstalované aplikace v počítači. Pokud ji vidíte v seznamu nainstalovaných aplikací, máte vyhráno: stačí ji vybrat a kliknout na »Uninstall Selected Application«. Horší je situace, pokud systém nevidí, že je aplikace nainstalovaná - to se stává v případech, kdy instalace neproběhne správně nebo je její odinstalování nekompletní. V tom případě je třeba kliknout na záložku »Manual« a použít průvodce pro odstranění. Program postupně vyčistí disk, startovací menu, záznamy v registrech a asociované soubory. Odinstalace je složitější, na druhou stranu bude systém dobře vyčištěný.

Doktor systému: Nesprávně dokončené instalace jsou pro systém zhoubné. Nástroj od nich umí systém vyčistit.
Doktor systému: Nesprávně dokončené instalace jsou pro systém zhoubné. Nástroj od nich systém vyčistí.

Obnovení systému

Funkcí UnInstalleru je, že vlastně vytvoří dva otisk systému (před a po instalaci) a při odinstalování je dokáže od sebe „odečíst“. Tím vlastně slouží i jako zjednodušený nástroj pro obnovení systému. Stačí zvolit »Advanced Functions« a vybrat nástroj »Save current configuration as…«. Program vytvoří otisk vašeho systému, který si uložíte do souboru. Poté můžete srovnávat, jaké změny byly provedeny se systémem, případně provedené změny „odinstalovat“ stejným způsobem, jako když odstraňujete aplikaci nainstalovanou s monitorem.

Další nástroje

V části »Tools« se nachází další nástroje určené pro čištění systému. Najdete zde čistič dočasných souborů internetových prohlížečů, stejně jako nástroj, který maže nepotřebné soubory a složky. Bonusem je pak čistič registrů. Obzvláště praktický je nástroj »Check for invalid installation entries«, který najdete v části »Manage«.

Čistí registry: UnInstaller obsahuje i řadu nástrojů, které znáte z jiných programů společnosti Ashampoo. Patří mezi ně třeba čistič registrů.
Čistí registry: Program obsahuje i řadu nástrojů z jiných programů společnosti Ashampoo.

Nástroj dokáže najít a odstranit různé zbytky aplikací, nezdařené instalace i odinstalace, díky čemuž výborně vyčistí systém od balastu.
Pokud rádi experimentujete s množstvím aplikací a nástrojů, měli byste také používat program pro jejich perfektní odstranění. Ashampoo UnInstaller je jedním z nich.

Uveřejněno na Chip DVD 3/10.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání