Menu
CHIP Speedtest

Update firmwaru je lepší než nový přístroj

12.06.2012 19:47 | Redakce Chip
Prostřednictvím neoficiálních aktualizací firmwaru můžete obohatit levná starší zařízení o nové funkce. Ukážeme vám, jak na to a jak se vyhnout možným rizikům.

Nově uváděné produkty jsou často vybaveny nedoladěným firmwarem, který buď degraduje jejich činnost, nebo schválně neobsahuje některé funkce, které by mohly působit komplikace při provozu. Výrobci pak během životnosti produktu uvádějí aktualizace firmwaru, které opravují a často i vylepšují funkčnost přístroje. V případě zařízení, která jsou připojena k internetu (jako jsou smartphony nebo routery), je často aktualizace firmwaru zaměřena na ošetření bezpečnostních rizik, která nebyla v době uvedení produktu na trh známá.

Existují však i neoficiální open-source aktualizace, které přinášejí zajímavější funkce, ale mohou být i nebezpečné. Můžete se jejich prostřednictvím zbavit nechtěných funkčních omezení či log, které výrobci integrovali do svých výrobků, ale také mohou aktivovat naprosto nové funkce, kterými produkt s oficiálním firmwarem nikdy nedisponoval. Při neoficiálním updatu firmwaru se však musíte smířit s tím, že přicházíte o záruku. Stejně jako při aktualizaci BIOS může špatně provedený update firmwaru zařízení nevratně poškodit. Zvláště nebezpečný je výpadek proudu během aktualizace. Doporučujeme proto, abyste se před aktualizací svého zařízení přesvědčili, že má plně dobité baterie. Některé aktualizace vyžadují přístup k internetu a některé jsou tak nebezpečné, že se ani nestojí za to o ně pokoušet. V přehledné tabulce vám přinášíme přehled nejlepších aktualizací pro nejznámější přístroje včetně označení nebezpečnosti spojených rizik. Některé popisované aktualizace najdete i na našem DVD.

Kompletní článek si můžete přečíst v papírové verzi Chipu 7/2012 nebo v elektronických verzích pro iPad a Android.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání