Menu
CHIP Speedtest

Upgrade grafiky s trochou pájení

16.08.2013 06:00 | Redakce Chip
Upgrade grafiky s trochou pájení
Výkon grafických karet nVidia závisí jen na dvou rezistorech. Stačí je změnit a z levné karty je rázem rychlá a drahá. Jen musíte vědět, které rezistory to jsou a jak a za co je vyměnit. Přinášíme podrobný návod s obrazovou dokumentací, ale doporučujeme jej pouze pokročilým uživatelům, kterým trocha pájení může ušetřit až 30 000 Kč.

 

 

 

Výrobci grafických karet už několik let používají stejný trik jako výrobci prášků na praní, tedy že stejný produkt prodávají pod různým označením za odlišnou cenu. Jednoduše řečeno – většina grafických karet shodné generace obsahuje stejný procesor a pouze jejich ovladač rozhoduje o tom, na jaké frekvenci bude pracovat a které jeho funkce budou zapnuté.

Grafická karta ovladači nahlásí své modelové označení, které je na ní uloženo prostřednictvím několika rezistorů, které neslouží k ničemu jinému než k jejímu označení. Pokud víme, o které rezistory se jedná a jakým způsobem funguje označení karet, můžeme pomocí SMD páječky, trochy odvahy a několika rezistorů předělat pomalejší grafiku na superrychlý model.

V našem případě jsme vzali kartu nVidia GTX670 v ceně cca 8 000 Kč a přepájeli ji na model Quadro K5000 v ceně zhruba 40 000 Kč. Náš postup můžete použít prakticky pro jakoukoliv grafickou kartu, musíte ale vědět, jak jsou které řady kódovány.

VAROVÁNÍ

Po jakémkoliv pokusu o pájení ztrácíte záruku na grafickou kartu. Za případné poškození či zničení karty, způsobené tímto návodem, Chip neodpovídá.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 9/2013 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, který vychází 23. srpna 2013.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání