Menu
CHIP Speedtest

Upravená pravidla pro registraci domény .cz

04.06.2012 08:32 | Redakce Chip
Upravená pravidla pro registraci domény .cz
Od 1. června letošního roku se mění některá pravidla registrace českých národních domén, stanovená sdružením CZ.NIC, správcem doménového prostoru .cz.

Pro fyzické osoby držící CZ domény může být zajímavá nová možnost skrytí jejich poštovní adresy ve veřejně přístupném registru. To je možné v případě, že používají službu mojeID a svoji CZ doménu mají registrovanou na tzv. validovaný kontakt. Jediným viditelným osobním údajem v databázi CZ domén, vedené sdružením CZ.NIC, pak zůstane jméno a příjmení držitele domény. Tuto změnu si vyžádalo splnění požadavků zákona na ochranu osobních údajů.

Na právnické osoby se možnost skrytí adresy nevztahuje, jejich odlišení od osob fyzických zajistí právě výše zmíněná podmínka použití kontaktu validovaného prostřednictvím služby mojeID. Při validaci totiž dochází, mimo jiné, i k rozlišení, zdali se jedná o právnickou nebo fyzickou osobu. O sdělení kontaktních údajů držitelů domén, kteří využijí možnosti jejich skrytí, je možné v odůvodněných případech CZ.NIC požádat prostřednictvím žádosti s uvedením důvodu a úředně ověřeným podpisem žadatele. Správce CZ domén si vyhrazuje právo takovou žádost zamítnout, pokud ji shledá nedostatečně zdůvodněnou.

Druhá změna se týká držitelů domén .cz se sídlem či bydlištěm mimo území Evropské unie. Od 1. června musí tito držitelé na výzvu sdružení CZ.NIC, či jiného oprávněného orgánu (soudu, rozhodce ad.), poskytnout svoji doručovací adresu na území EU, nebo označit svého zástupce s doručovací adresou v Evropské unii. Cílem tohoto opatření je zjednodušit doručování písemností držitelům CZ domén se sídlem ve velmi vzdálených či exotických lokalitách.

Zároveň byla zrovnoprávněna komunikace prostřednictvím elektronické pošty na e-mailovou adresu uvedenou v registračních údajích domény. Jestliže CZ.NIC neobdrží kontaktní údaje na území EU do 15 dní od odeslání výzvy elektronickou poštou, je oprávněn příslušnou doménu zrušit. Tato situace může nastat především v případě zjištění nesprávně uvedených údajů v registru, nebo na žádost soudu.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání