Menu
CHIP Speedtest

Ušetřete energii - rychle a efektivně

10.06.2013 08:10 | Redakce Chip
Ušetřete energii - rychle a efektivně
Energetickou nenasytnost malých i velkých elektrických domácích spotřebičů lze znatelně snížit i pomocí bezplatných a jednoduchých prostředků. Přinášíme podrobný článek o tom, jak můžete pomocí vhodného nastavení notebooku či smartphonu znatelně prodloužit jejich výdrž na akumulátor.

 

 

 

Většina elektronických zařízení není od výrobce nastavena s ohledem na co nejnižší spotřebu elektrické energie. Je to logické, protože v úsporném režimu nemají možnost ukázat svůj plný potenciál. Například televizory bývají v obchodě s elektronikou nastaveny na tzv. předváděcí režim, který zajistí co nejvyšší svítivost obrazovky, aby tak přístroj co nejlépe vynikl oproti konkurenčním modelům. Domácí síťové disky mají v základním nastavení aktivovány všechny funkce, jako je mediální server, server pro správu fotografií, sever monitorovacího kamerového systému, FTP server, bittorentový server atd. Výhodou je, že je zákazník může okamžitě začít používat, ale tyto funkce také zvyšují spotřebu zařízení. Pokud je tedy nepotřebujete, doporučujeme je vypnout.

Se vzrůstajícím množstvím domácí elektroniky se také často stává, že několik zařízení obsahuje stejnou funkci, kterou však majitel nepotřebuje, protože ji zastává jiné zařízení. Například Wi-Fi router bývá často vybaven DLNA klientem, takže pokud k němu připojíte externí USB disk, může sloužit i jako mediální přehrávač pro televizor. Málokdo tuto funkci využívá, ale téměř nikdo se nezabývá tím, aby ji vypnul. Řada drobných úsporných opatření může v ročním vyúčtování za elektřinu představovat úsporu v řádu tisíců korun a přitom nijak nezhorší komfort používání vašich domácích zařízení.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 7/2013 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, který vychází 21. června 2013.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání