Menu

Úspora energie v každém notebooku

17.02.2008 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Akumulátory moderních notebooků dokáží zajistit těmto přístrojům energii na dobu okolo tří hodin provozu. Myslíte si, že je to málo? My si to myslíme také. Naše tipy by však měly provoz prodloužit, a to v některých případech až na dvojnásobnou dobu.

Nové tipy pro úsporu energie v každém notebooku

Akumulátory moderních notebooků dokáží zajistit těmto přístrojům energii na dobu okolo tří hodin provozu. Myslíte si, že je to málo? My si to myslíme také. Naše tipy by však měly provoz prodloužit, a to v některých případech až na dvojnásobnou dobu.

Když to dobře dopadne, už se nebudete muset trápit s tím, že provoz notebooku na akumulátor bude příliš krátký: pár jednoduchých, ale efektivních triků totiž dokáže výrazně prodloužit operační dobu - jak jsme si ověřili v našem testlabu, dokonce až o osmdesát procent.

K testování jsme použili notebook IBM Lenovo ThinkPad T43p. Ukážeme vám na něm, jak zpacifikovat největší žrouty energie v notebooku a jak optimalizovat nastavení hardwaru. Stejné principy můžete použít v podstatě u jakéhokoli modelu notebooku. Pár našich tipů se hodí dokonce i v případě, kdy provozujete notebook připojený do elektrické zásuvky - ani tehdy nemusí odebírat zbytečně moc energie.

Ale zpět k bateriím (tedy přesněji akumulátorům). Další stránka vám také napoví, jak prodloužit provoz na baterie jejich správným nabitím a uložením.

1 Displej: Provoz na baterie + 20 %

Ten nejjednodušší tip je zároveň nejefektivnější: ztlumte podsvícení displeje. Fluorescenční lampa TFT displeje je jedním z největších pojídačů energie v notebooku. V případě modelu ThinkPad T43p snížíte jas displeje použitím kombinace kláves [Fn]+[Brightness ] (u většiny notebooků je to kombinací klávesy FN a znaku „sluníčka"); spotřebu energie to sníží o dobré 4 W. Vzhledem k celkové spotřebě energie notebooků můžete snížením podsvícení podle našich měření uspořit až 20 % energie. Tato rada má však samozřejmě svoje limity. Těžko můžete číst z tmavého displeje, když je okolní prostředí příliš světlé. Až tedy budete snižovat jas, musíte brát ohled na prostředí.

Akumulátor notebooku: Prodlužte jeho životnost správným nabitím

 

Lithiumiontové akumulátory jsou výkonné a jednoduché na údržbu. Pracují však samozřejmě lépe, když se s nimi správně zachází. Díky našim radám bude vaše baterie čerstvá jako první den, místo aby se po stovkách nabíjecích cyklů cítila znavena.

 

  • Pár základních faktů týkajících se Li-Ion baterií: Životnost lithiumiontových baterií je v podstatě závislá na třech věcech. Za prvé, každou baterii můžete nabít zhruba 500krát (závisí to na způsobu použití). Za druhé, „buňky" baterie neustále stárnou a jejich předpokládaná životnost je pouze asi dva až tři roky. A za třetí, stav aktuální baterie je závislý i na tom, jak je skladována (na teplotě a vlhkosti prostředí). Pokud s ní nezacházíte správně, může se její kapacita rychle snížit třeba na polovinu své původní hodnoty. Věnujte tedy pozornost našim radám, aby vám baterie dlouho vydržela v dobré formě.
  • Věnujte pozornost nabíjení: Každé připojení notebooku do elektrické zásuvky se považuje za další nabíjecí proceduru, a to bez ohledu na to, v jakém stavu je baterie. Proto také mají „business" modely notebooků, jako například ThinkPad modely od Lenova, inteligentní technologii zabudovanou do baterie. Ta počítá nabíjecí cykly a spouští nové nabíjení jen  v případě, kdy kapacita akumulátoru klesne pod stanovenou mez (pokud je baterie jen lehce vybita, znovu se nenabíjí). To snižuje počet nabíjecích cyklů a značně zvyšuje životnost baterie. Levné notebooky tyto inteligentní baterie nemají, takže musíte sami hlídat to, kdy už se vyplatí baterii znovu nabíjet a tím zkrátit její život.
  • Nabíjejte správně: V případě, kdy je notebook po většinu doby používán na jednom místě a je napájen z elektrické zásuvky, vyplatí se baterii vyjmout. Před uložením by měla být nabita asi na 60 %  své kapacity a uložena by měla být v suchém prostředí a při teplotě asi 15 stupňů.

2 Pevný disk: Provoz na baterie + 5 %

Minimalizujte počet přístupů na pevný disk a tím snížíte spotřebu na minimum. Jako první odinstalujte všechny nepotřebné programy, které si někdy na disk „sáhnou". Jako druhý krok pravidelně defragmentujte svůj pevný disk. K tomu můžete použít například výkonný nástroj O&O Defrag (http://www.oo-software.com/).

Nyní pojďme k nastavení spotřeby (Možnosti napájení). Doporučujeme vám nastavit v případě pevného disku režim Standby. To proto, že pevný disk spotřebuje kolem 1 W i v případě, kdy je v režimu hibernace. Jiné režimy spotřeby můžete nastavit pomocí nástroje, který najdete na našem Chip DVD. Pevný disk se pak může přepnout do úsporného režimu.

Úspora: S nástrojem Notebook Hardware Control můžete snížit napětí procesoru a tím uspořit energii.
Úspora: S nástrojem Notebook Hardware Control můžete snížit napětí procesoru a tím uspořit energii.

V praxi se jako nejlepší hodnota pro přechod do úsporného režimu osvědčila doba 10 minut. Nenastavujte nižší hodnotu, protože pak se pevný disk neustále vypíná a zapíná, čímž k úsporám téměř nedochází.

Ještě více energie uspoříte, když si nainstalujete disk SSD (Solid State Disc). Ten ale bohužel není zrovna nejlevnější a navíc má zatím nízkou kapacitu. Může však snížit spotřebu až o 5 W. Nové SSD disky jsou kompatibilní snad se všemi standardními modely notebooků.

3 WLAN: Provoz na baterie + 10 %

Surfovat si na internetu kdykoli, bez ohledu na to, kde jste - to je to, co by si asi řada z nás přála. Hotspotů, tedy míst, kde se můžete připojit přes WLAN, ale zatím v České republice zase tolik není... V době, kdy váš notebook marně vyhledává bezdrátové sítě v okolí, jede síťová karta na maximum a to stojí spoustu drahocenné energie. Například u notebooku T43p činí jen aktivace WLAN modulu navíc 1,2 W.

WLAN čipsety jsou často tak špatně naprogramovány, že snadno spotřebují další 3 W, když běží bezdrátová síť. Řešení je opět jednoduché a přitom efektivní: aktivujte bezdrátový modul pouze v případě, kdy ho skutečně využíváte. A ještě malý tip: síťové připojení přes kabel (LAN) je rychlejší a spotřebuje méně energie. Když to jde, využijte ho a WLAN vypněte.

4 CPU: Provoz na baterie + 30 %

Procesor je v přenosném počítači jedním z největších požíračů energie. Možností, jak snížit jeho spotřebu, je opravdu hodně. Ukážeme vám, jak na to, a to ve dvou krocích:

  • Nejlepší cesta, jak změnit nastavení spotřeby procesoru, vede přes příslušné okno ve Windows. V nabídce Ovládací panely najdete ikonu Možnosti napájení - stačí na ni kliknout. Téměř u všech modelů notebooků můžete nastavit režim „Balanced" (vyvážený), který přináší největší úsporu energie. Pokud je tento režim aktivován, Windows využívají procesor jen tehdy, když ho potřebují, a jen tak, jak potřebují. Pokud tedy například pouze brouzdáte na internetu, frekvence procesoru (a tím i jeho spotřeba) se značně sníží a tím se šetří baterie. Tuto funkci zvládnou „notebookové" verze procesoru Intel i AMD a je známa jako „SpeedStep" (v případě Intelu) a „PowerNow!" (označení u procesorů firmy AMD).

U testovacího notebooku T43p se rozdíl v nastavení mezi „Balanced" a „High Performance" projevil rozdílem ve spotřebě, a to o dobrých 10 W. Abyste zjistili, zda váš procesor podporuje úsporný režim, můžete si nainstalovat nástroj CPU-Z, který najdete na našem Chip DVD. Ten zobrazí přesné označení modelu vašeho procesoru a jeho vlastnosti.

  • Následuje profesionální tip pro úsporu energie procesoru - snížení napětí. V tomto případě pracuje jádro procesoru při nižším napětí, než jaké má být v normálním případě použito.

Musíte trochu experimentovat, zkoušet možnosti a projít si i chybami. Počítač vám ale dává návrhy podle toho, jaký typ procesoru máte. Procesor Pentium M 780 v notebooku T43p běží při frekvenci 800 MHz (v režimu Speedsrep) i při napětí mezi 0,988 - 0,796 V bez problému.

Užitečné webové linky

Informace o noteboocích Acer:

Informace o noteboocích ThinkPad:

Diagnostický nástroj pro CPU, grafiku a paměti:

Fórum o všech typech notebooků:

Notebook Hardware Control:

Regulace ventilátoru:

Ladicí nástroje pro notebooky:

  • http://crystalmark.info/?lang=en

Další informace o noteboocích:

Jediné riziko představuje situace, kdy procesoru dodáte málo „šťávy" - notebook začne kolabovat. Pokud k tomu dojde, restartujte přenosný počítač a dodejte procesoru více napětí. Spusťte znovu ladicí nástroj a zvedněte hodnotu v položce „Set Voltage". Nikdy ale nevíte, co se může stát, takže stejně jako u jiných experimentů doporučujeme zálohovat, než se do toho pustíte. Pokud ale všechno půjde tak, jak má, podaří se vám prodloužit běh na baterie asi o třicet procent, a to za trochu laborování stojí.

5 Grafika: Provoz na baterie + 10 %

Uživatelé, kteří používají grafiku v čipové sadě, se nemusí obávat - toto řešení je prostě úspornější. Pokud však máte integrovanou grafiku a jako grafickou paměť používáte paměť operační, nemůžete čekat zázraky, co se 3D výkonu týká. Notebooky s výkonnějšími grafickými čipy (GPU) od firem nVidia nebo ATI, které poskytují mnohem vyšší výkon, zároveň spotřebují i mnohem více energie, a to většinou bohužel i v případě, kdy pracují v režimu 2D - například když používáte kancelářské aplikace. Správné ovladače však mohou tuto nepříjemnou vlastnost z větší části eliminovat. Nejnovější ovladače pro grafické čipy nVidia a ATI najdete například na stránkách http://www.driveheaven.net/. Pomocí nich volby pro úsporu energie snadno nastavíte v grafickém prostředí Windows: toto nastavení se označuje jako „PowerPlay" v případě čipů ATI nebo jako „PoweMixer" u čipů nVidia. Pokud vůbec nehrajete 3D hry, vypněte pomocí tohoto nástroje kompletně 3D režim. Přesné označení této funkce se u různých ovladačů liší. V případě našeho notebooku se tato funkce označuje jako „PowerPlay".

Informace: Vše potřebné o procesoru zjistíte díky šikovnému prográmku CPU-Z. Zjistíte i aktuální frekvenci.
Informace: Vše potřebné o procesoru zjistíte díky
šikovnému prográmku CPU-Z. Zjistíte i aktuální frekvenci.

Speciální nástroje naprogramované pro tyto účely jsou pohodlnější. Například nástroj Notebook Hardware Control velmi jednoduše automaticky sníží frekvenci GPU - stačí stisknout příslušné tlačítko. V případě našeho testovacího notebooku T43p se frekvence jádra GPU od ATI snížila ze 400 MHz na 105 MHz. V případě grafické paměti VRAM se její takt snížil z 250 MHz na 120 MHz. A výsledek? Úspora okolo 2 W. Pro ty uživatele, kteří obvykle provozují jen běžné kancelářské aplikace, to znamená výraznou úsporu energie.

6 Bluetooth: Provoz na baterie + 2 %

Rozhraní Bluetooth je praktické - například pro rychlou výměnu dat mezi mobilem a notebookem. Navíc Bluetooth čipy jsou natolik inteligentní, že když se Bluetooth nepoužívá, poklesne spotřeba asi na jedno procento provozní spotřeby. Adaptéry jsou však často nastaveny tak, že hledají příjemce v okolí. A právě v této době vylétne spotřeba rychle nahoru, a to až na hodnotu okolo 2 W. Proto u notebooku aktivujte Bluetooth pouze v případě, kdy přenášíte data.

7 Větrák: Provoz na baterie + 4 %

Velmi často neřídí notebook větrák tak, jak by měl, ten běží zbytečně a tím se spotřebuje drahocenná energie. Speciální nástroje, které jsou dostupné na webu a které jsou určeny pro konkrétní model notebooku, vám mohou pomoci i v tomto případě. Pro náš vzorový notebook je například vhodná utilita nazvaná ThinkPad Fan Control. I všechny další notebooky řady ThinkPad mohou tento nástroj využít a můžete je tak nastavit podle potřeby. Notebooky mají různé tepelné senzory, které jsou tímto nástrojem sledovány, a podle potřeby se spouští ventilátor. Kromě toho, že se ušetří energie, se navíc snižuje i hlučnost notebooku.

Článek vyšel v Chipu 02/08.

Fabian von Keudell

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení