Menu
CHIP Speedtest

Úžasný nový svět robotů

20.07.2012 17:35 | Redakce Chip
Úžasný nový svět robotů
Mohou nám sloužit v domácnosti a dokážou nám i zachraňovat životy. Umí se plazit, létat, ale i špehovat. Svěřenou práci navíc zastanou bez jakéhokoliv odmlouvání. Inu, roboti...

 

 

 

Humanoidní roboti se objevují téměř v každém vědecko-fantastickém příběhu popisujícím budoucnost lidstva, s některými se však můžeme setkat již dnes. Jejich předchůdci již desítky let běžně pracují u výrobních linek továren, přichází však doba, kdy si robotického pomocníka můžeme pořídit i domů. Nejčastěji mají domácí roboti podobu válce o průměru 40 centimetrů a výšce 10 cm. Tato zařízení jsou vybavena poměrně sofistikovanou inteligencí, pohybují se prostřednictvím počítačově řízených servomotorů a jejich jediným posláním je uklízet podlahu. Ve Spojených státech je samočinným robotickým vysavačem vybaveno již více než osm milionů domácností. Přibližně dva miliony domácností pak navíc používá i další roboty, a to k sekání trávníku, čistění oken nebo mytí podlahy.

To je ale jen pouhý začátek. Výzkum a vývoj robotických pomocníků jsou již v takové fázi, že konečně dochází ke snižování výrobních nákladů, což umožní jejich hromadné rozšíření. Dnešní pohybliví roboti se v okolním světě orientují pomocí pozičních snímačů a dokážou rozpoznávat gesta i tváře svých majitelů. Gesta i tvář majitele dokáže dnes rozpoznávat každý lepší smartphone, chybí mu jen mechanický pohybový systém. Pokud tedy vlastníte chytrý telefon, svého robota si s sebou již nosíte v kapse. Začínající americká společnost Romotive nabízí robota Romo včetně ovládací aplikace pro iPhone cca za 100 eur.

Celý článek si budete moci přečíst v papírovém, nebo elektronickém vydání CHIPu 08/2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání