Menu
CHIP Speedtest

V grafice nechává iPad 2 ostatní daleko za sebou

17.03.2011 21:37 | Redakce Chip
V grafice nechává iPad 2 ostatní daleko za sebou
Mezi tablety nemá grafický výkon iPadu 2 konkurenci.

iPad 2 má opravdu mnohem vyšší výkon grafický oproti iPadu původnímu; ačkoli zvýšení není devítinásobné, nýbrž jen zhruba v rozmezí trojnásobku až sedminásobku — podle aplikace. Nadto obvod A5 uvnitř iPadu 2 několikanásobně překonává i Nvidia Tegra 2 v androidím tabletu Motorola Xoom — v Nvidii i Motorole se tak mohou chytit za hlavu a ptát se, kde udělali chybu, že Applu už zase jen hledí zpovzdálí na záda.

Naměřil to AnandTech měřičem GLBenchmark 2.0. V prvním díle článku porovnává výsledky syntetických testů; v druhém díle výsledky testů komplexních. Navíc si všímá toho, že ve hře Infinity Blade (od Epicu) se na iPadu 2 zapne vyhlazování a lepší stínování. (Na snímky ze hry na konci jejich článku najeďte myší a posuďte rozdíl — zejména na snímku druhém.)

Měřič GLBenchmark si můžete stáhnout také. Mějte na paměti, že naměřené výsledky je nutno zhodnotit ve vztahu k rozlišení displeje, a to na počet pixelů. V tom smyslu připomínáme, že poražená Motorola Xoom má displej 1280 × 800, a tedy obsluhuje 1,3krát více pixelů nežli iPad 2 s displejem 1024 × 768 pixelů, což je ovšem rozdíl nevelký, který násobný odstup výsledků neomlouvá.

Výsledky iPadu 2 jsou nyní dostupné i v knihovně GLBenchmark a můžete si je tam sami prolistovat a porovnat; například se podívat, jak daleko napřed je iPad 2 před spoustou droidů; nebo si dát několik zařízení srovnat podrobně.

GLBenchmark obsahuje dva testy složité (FSAA je obdoba s vyhlazováním), napodobující skutečné uplatnění GPU, a pak řadu měření dílčích schopností hardwaru.

Systém na čipu A5
Systém na čipu A5

Obvod A5 uvnitř iPadu obsahuje dvoujádrové GPU PowerVR SGX543MP2 z dílny britské společnosti Imagination Technologies Ltd., také známé pod zkráceným Imgtec. Kdysi se jmenovali VideoLogic, a když je z trhu grafických obvodů pro PC vytlačily ATI a Nvidia, obrátili se k vývoji obvodů úsporných, mobilních.

Oproti PowerVR SGX535 v A4, jenž je v původním iPadu a v iPhonu 4, má SGX543MP2 dvě jádra, dohromady 16 čtyřcestných aritmetických jednotek, dvakrát výkonnější stínování a různá další vylepšení dílčí.

Z celkového pohledu se A5 dostal výkonem grafickým zhruba někam na úroveň výkonných stolních grafik z let 2002/2003, anebo levných stolních grafických obvodů, řekněme, z roku 2007. Ovšem při zlomku energetické náročnosti — iPad 2 se vám proto při hraní Infinity Blade určitě neroztaví.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání