Menu
CHIP Speedtest

V Ostravě se buduje superpočítač – první kontejner už dorazil

19.03.2013 09:55 | Redakce Chip
V Ostravě se buduje superpočítač – první kontejner už dorazil
Do Ostravy dorazil první kontejner, který je součástí superpočítače vyrůstajícího v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations. Kontejner obsahuje zejména záložní zdroje a byl umístěn na campusu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), která je hlavním realizátorem projektu.

Kontejner od firmy Bull byl pomocí jeřábu umístěn na upravenou plochu, na které už je připravena potřebná infrastruktura. Jsou jí zejména elektroinstalace a chladicí systémy. Hlavním obsahem kontejneru je záložní zdroj energie, bez kterého není bezvýpadkový provoz superpočítače možný. Servisní kontejner měří přibližně 6 metrů, superpočítač bude umístěn v kontejneru 2x větším.

První část superpočítače, který bude po dokončení patřit mezi nejvýkonnější stroje Evropy, bude z Francie přivezen taktéž ve speciálně upraveném kontejneru 27. března. To už bude vše připraveno k jeho fyzické instalaci. Vědci už také poprvé soutěžili o využití výpočetního času, který bude superpočítač nabízet od května. „Žádosti o využití výpočetního času zatím převyšují naše možnosti“, udává Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4I. Se zájmem o využití superpočítače se přihlásily desítky vědců z předních výzkumných institucí.  Na ostravském superpočítači se tak bude počítat např. v oblasti nanotechnologií, biomedicíny, při vývoji nových léčiv, ve strojírenství či automobilovém průmyslu a chemii.

Národní superpočítačové centrum zapojilo do hledání jména pro nový stroj širokou veřejnost. „Musím přiznat, že zájem veřejnosti předčil naše očekávání - už jsme obdrželi více než pět tisíc návrhů“, komentuje rektor Vondrák. Návrhy zahrnují například variace ryze ostravských názvů typu Chachar či Baník nebo např. jména postav z novodobých sitcomů a filmů s IT tematikou: Matrix, Sheldon či Holly.

Soutěž o název potrvá do 20. března a vítěz pojede do francouzské centrály Group BULL a dostane notebook.  Zkrátka nepřijdou ani další soutěžící, kteří budou vylosováni. Připraveny jsou pro ně tablety či  smartphony.  O vítězném jménu rozhodne pětičlenná komise složená ze zástupců IT4I a BULL.  Detaily k soutěži jsou přístupné na portálu centra IT4Innovations, tedy na: www.it4i.cz/soutez.

Symbolický křest superpočítače je naplánován na květen, to už bude superpočítač ve zkušebním provozu. Celkové náklady na výrobu, instalaci a provoz první části ostravského superpočítače, spolu s dvouletým pronájmem mobilního datového centra, vyjdou na 90 milionů korun. Celkově má projekt Národního superpočítačového centra IT4Innovations hodnotu zhruba dvě miliardy korun.

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations se zaměřuje na vědecký výzkum v oblasti informačních technologií, a to právě s důrazem na výzkum a vývoj v oblasti superpočítání. Na projektu spolupracují také další tři univerzity – Ostravská univerzita, Slezská univerzita a VUT Brno. Spolu s nimi se na centru superpočítání podílí také Akademie věd, přesněji její Ústav geoniky. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je součástí mezinárodní sítě superpočítačových expertních pracovišť PRACE.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání