Menu
CHIP Speedtest

VDSL: Relikvie dvojlinky

18.06.2011 06:00 | Redakce Chip
VDSL: Relikvie dvojlinky
V květnu spustila Telefónica VDSL. Jedná se o nejlepší technologii, kterou lze v současnosti provozovat na telefonní dvojlince – tu stále najdete téměř ve všech budovách. Na VDSL jsme se podívali podrobněji.

Dnes už nemusíme řešit, zda to byl, nebo nebyl správný postup, když v devadesátých letech SPT Telecom zaváděl telefonní linku do všech budov. Důležité je, že v současnosti je k dispozici telefonní linka prakticky úplně všude – v každé budově, v každém domě či bytě. A to je jistě skvělé. Jistě, mnohem lepší by bylo, kdyby všude byla optika, případně vícežilové kabely, jenže v době výstavby nikoho ani nenapadlo, že internet bude součástí většiny domácností. Proto je třeba pracovat s tím, co je. Telefonní dvojlinka byla původně určena jen pro analogové telefonování. Technologie, které se na ni postupně nasazovaly, musí vzbuzovat úžas. Od 56 kb/s, což byla rychlost vytáčeného internetu (dial-up), až po dnešních 25 Mb/s pomocí VDSL. To je téměř pětisetnásobné zrychlení – jen díky zlepšené technologii. Nereálná přitom není ani čtyřikrát vyšší rychlost.

Jak funguje VDSL, co může ještě nabídnout a co má pod pokličkou O2, to si přečtete v článku, který najdete v Chipu 7/11. Ten vychází 24. června.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání