Menu
CHIP Speedtest

Velký průvodce pevnými disky

18.04.2013 11:50 | Redakce Chip
Velký průvodce pevnými disky
Tento měsíc jsme zkoumali nejnovější magnetické pevné disky. Představíme vám ty nejlepší a nejrychlejší HDD pro stolní počítače, notebooky i tablety.

 

 

 

Přes vzrůstající oblibu různých cloudových úložišť a SSD disků poptávka po vysokokapacitních pevných discích pro stolní počítače i notebooky neustále vzrůstá. Domácí sbírky filmů, hudebních souborů a tisíce fotografií pořizovaných digitálními fotoaparáty a smartphony zabírají stále více datového prostoru. SSD disky jsou díky vysoké rychlosti nejlepší variantou pro systémové disky, ty s kapacitou přes 250 GB jsou však stále ještě příliš drahé. Vaši domácí datovou nadílku tedy stále poberou pouze magnetické disky, ať už ty interní, nebo externí.

Výběr pevného disku závisí hodně na požadované kapacitě. Pokud se spokojíte s 1 až 2 TB úložného prostoru, můžete si pořídit 2,5“ HDD. Interní 2,5“ disk s touto kapacitou lze vložit nejen do notebooku, ale lze jej provozovat i v externím rámečku, který pak navíc nebude potřebovat ani externí napájení. V případě, že se ale poohlížíte po disku s kapacitou tří nebo dokonce čtyř TB, budete potřebovat disk 3,5“. Díky výsledkům našeho srovnávacího testu snadno zjistíte, které vysokokapacitní disky jsou dnes nejrychlejší a nejvhodnější. Dříve než disk ale koupíte, podívejte se na konfiguraci počítače, v němž jej budete chtít provozovat. Disky s kapacitou přesahující 2 TB často nejsou podporovány staršími základními deskami a nelze je použít ani pod staršími verzemi Windows. Vlastníte-li starší systém XP, dokážeme vám ale poradit, jak využít plnou kapacitu velkého HDD.

Kromě stolních a přenosných počítačů dnes stále častěji používáme i tablety a smartphony. Kapacita jejich úložného prostoru je však velmi omezená a často byl do nich problém požadovaná data dostat jinak než pomocí elektronické pošty nebo cloudové schránky. Díky novým externím diskům s Wi-Fi adaptérem lze ale prostřednictvím stažených aplikací od výrobce disku snadno pracovat i s vašimi lokálními soubory. Vyzkoušeli jsme několik takových zařízení.

Celý článek si budete moci přečíst v papírové nebo elektronické verzi Chipu 5/2013, který vychází 26. dubna.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání